Téměř každý fotograf své fotky upravuje. Když jsem začal fotit, taky jsem řešil, který program budu používat. Zkusil jsem jich několik, například český Zoner, nebo světoznámý Adobe Photoshop. PS na mě byl moc složitý, byl jsem rád, že zvládám ovládat foťák, natož ještě takhle rozsáhlý program. Proto jsem používal Zoner. Když jsem si pak v březnu roku 2010 koupil Nikon D300s, řekl jsem si, že by byla ostuda vystavovat „odfláklé“ fotky. Přemýšlel jsem, jak vylepšit postprocess (upravování) a narazil jsem při tom na Adobe Lightroom.

Od té doby nepoužívám nic jiného. Lightroom mi slouží jako databáze fotek, kterou díky různým filtrům mohu jednoduše prohledávat. V Lightroomu fotky upravuji (z RAWu do výsledného jpegu pro web), doostřuji, odstraňuji šum a přidávám jim logo. Možnosti totoho programu jsou ale mnohem větší, umožňuje dělat prezentace, obsahuje modul pro tisk a tak dále. Tyto části však nepoužívám.

Když jsem se tedy dočetl o nové verzi, hned jsem si stáhl verzi Beta, abych viděl, co je nového. Na první pohled se to může zdát jako maličkosti, ale troufám si říct, že dopad na výsledné fotografie (nebo na čas nad nimi strávený) bude opravdu velký. Takže co je nového?

 

Nové funkce v Lightroom 4 Beta

 • Obnova jasů a stínů zdůrazní všechny detaily, které váš fotoaparát zachytí příliš tmavé nebo naopak příliš světlé.
 • Lightroom 4

 • Vytváření fotoalba s jednoduše použivatelnými elegantními šablonami.
 • Organizace na základě lokací vám pomůže najít a seskupit fotky podle míst, přiřadit lokaci k fotkám a zobrazit data z fotoaparátů disponujícími GPS.
 • Štětec pro vyvážení bílé ke zjemnění a nastavení vyvážení bílé ve specifických oblastech vašich fotek.
 • Další nástroje pro lokální úpravy vám pomohou nastavit redukci šumu a odstranit moiré v cílových oblastech vašich obrázků.
 • Rozšířená podpora videa pro organizaci, prohlížení a úpravy videoklipů.
 • Jednoduché publikování videa vám dovolí upravovat a sdílet videoklipy na Facebooku a Flickru®.
 • Nástroj Soft proofing k náhledu toho, jak bude obrázek vypadat po vytištění barevnou tiskárnou.
 • Zaslílání e-mailů přímo z Lightroom používající vámi zvolený emailový účet.

zdroj: Adobe Labs
 

Co jsem vyzkoušel?

Lightroom 4 Basic panelA co jsem zatím vyzkoušel? Pro mě asi nejpodstatnější novinkou je úprava panelu Basic a s tím spojená úprava nástroje Brush (popř. Gradient tool). Ve verzi 3 jsem mohl u některých „tahátek“ posunovat jen jedním směrem. Ve verzi nové je možné jít do záporu u všech „tahátek“ v panelu Basic. To je sice parádní, ale to nejlepší pro mě je možnost „hýbat“ díky táhlům různými částmi histogramu a téměř tím neovlivnit zbytek fotky. Umožňuje mi to například jednoduchým tažením přidat světlo do stínů, ale nezesvětlit tím zbytek fotografie. A naopak mohu zachraňovat přepálená místa ale neutopím ve tmě tmavé části snímku, protože těch se úprava nedotkne. Říkáte si „ano, ale to umí hodně programů“. A já říkám: „Vyzkoušejte Lightroom, ten to umí jednoduše, rychle a velmi dobře“.

 

Lokální úpravy

Popsanou změnou prošel i nástroj Brush, takže můžu všechny výše zmíněné úkony provádět pouze lokálně. Pokud bych například u ukázkového snímku chtěl vytáhnout ze stínů pouze oko a srst na zádech nechat tmavou, mohl bych použít Brush s příslušným nastavením a aplikovat ho jen na hlavu psa. To jsem ale neudělal. Lokální úpravy jsem demostroval na vyvážení bílé, protože i to teď nově mohu aplikovat pouze na vybranou část fotografie. Celý snímek jsem stáhl trošku „do studena“, aby srst nebyla nažloutlá. Lokální úpravou jsem pak pozadí vrátil do teplých tónů, aby nebylo namodralé a bylo viditelné, že je foceno za jasného a slunečného počasí. Stejně tak můžete pracovat například s odšuměním, o tom napsal článek Petr Bambousek na svých stránkách sulasula.com.

Přikládám ukázku úpravy, kdy jsem jednoduše vytáhl ze stínů tmavé oko, navrátil kresbu do přepálené srsti a lokálně upravil teplotu barev. Snímek je jen ukázkový, neříkám, že takovou úpravu bych opravdu použil. Zabralo mi to asi 30 vteřin.

 

Instalace Lightroom 4 Beta

 • Nelze nainstalovat na Win XP (pouze Vista a Win7)
 • Není kompatibilní s katalogem z verze Lightroom 3 (samozřejmě full version bude), takže je potřeba vytvořit nový katalog
 • Zatím je práce pomalejší než v LR3, ale je to jen Beta verze, takže věřm, že toto se změní.

 

Zajímavé odkazy:

Adobe Labs – informace o produktu Lightroom 4 + link ke stažení
Adobe TV – videa představující hlavní změny v Lightroom 4
www.sulasula.com – ukázka lokálního odstranění šumu v Lightroom 4

Share