Konečně se mi to podařilo! Dofotil jsem první film ve své zrcadlovce, kterou jsem před nedávnem koupil. Je to vážně skvělé, pokusím se popsat pocity, které se u mě střídají při focení na analog (s Praktikou to bylo to samé).


 
 
 
 

Nadšení

Když si koupím něco nového, musím to hned používat, hrát si s tím, jen tak mačkat tlačítka, zkoušet… prostě všechno! S analogem to bylo to samé, takže jsem hned vzal film a nabil ho do těla fotoaparátu. Nasadil jsem objektiv a hurá fotit! Ale tomu prstu se prostě nějak nechtělo mačkat spoušť. Každý snímek jsem si rozmýšlel… má smysl to fotit? Není to škoda filmu? Opatrnost byla na místě. Film není levná záležitost a kdybych na něj fotil jako na digitál, velmi rychle bych zkrachoval.

 

Opatrnost

Nadšení bylo vystřídáno opatrností a já jsem se sem tam přistihl, že vůbec nefotím, ale prostě jen koukám skrz hledáček a kochám se hloubkou ostrosti, kterou ze svého Nikonu D300s s menším čipem neznám. Jednou za čas jsem přitlačil na prst a ono to udělalo ten krásný zvuk – cvak a bzzz. Další snímek! Ale opatrně, s rozvahou, prosím!

 

 

Nedočkavost

Poté, co film dofotím (tentokrát to trvalo déle než měsíc – článek o zakoupení analogu), už není potřeba být opatrný, takže rychlým krokem (až běhěm) se vydávám směrem k fotolabu, kde mi film vyvolají. „Přijďte si v pondělí„, říká vlídným hlasem slečna za pultem… V PONDĚLÍ?!? JE STŘEDA!!! ZBLÁZNILA SE??? COPAK NEVIDÍ, ŽE TO POTŘEBUJU HNED?!? … „Samozřejmě, tak tedy v pondělí, děkuji„, odvětím tím nejklidnějším hlasem, jaký ze sebe dokáži v ten moment vyloudit. Poté, co mám film pevně v rukou, musím jít za Danem a žadonit, aby mi jej nascanoval do PC.

 

Překvapení, radost a vzpomínky

Když fotím na digitál, snažím se galerii hodit na web co nejrychleji, dokud je téma ještě aktuální. U analogu to tak samozřejmě nejde a proto, když mi Dan donese fotky v elektronické podobě a já si je prohlížím, často si ani nepamatuji, že jsem něco takového fotil. Je až zvláštní, jak dávno mi přijde událost stará jeden měsíc. Při prvním pohledu na fotky bývám vždy trošku zklamán, protože technická kvalita se nevyrovná digitálu, ale čím dýl na ně koukám, tím víc se mi líbí. Vzpomenu si na těch několik akcí, které jsem poctil tím, že jsem na ně vyplýtval políčko filmu a mám opravdu radost, že se tak stalo.

 

Jako poslední na řadu přichází emoce závislé na reakcích vás, návštěvníků těchto stránek :) Takže tady je galerie z Nikonu F75.

 
[jtlMS]
 

Galerie