Už čtyři roky vedeme takový prapodivný vztah. Já ji opravdu miluju, byla to láska na první pohled, i když se přiznávám, že zpočátku jsem se trošku bál. Ona je hodně divoká, krásná, sem tam trošku nevyzpytatelná, ale na nic si nehraje. Často koukám na její fotky a plánuju to, jak za ní v létě zase vyrazím. Nemáme na sebe moc času, dva dny v roce je opravdu málo a i proto si vychutnávám každou chvilku s ní strávenou. V neděli jsem se vrátil z našeho čtvrtého rande a už teď se těším na další rok. Jmenuje se…


 

Salza!

Salza je Rakouská horská řeka o délce cca 88km. Nejznámější je hlavně pro svou oblíbenost mezi vodáky. Úsek z Wildalpenu do Palfau svou obtížností WWII – WWIII láká mnoho (hlavně českých) nadšenců tohoto sportu. Před čtyřmi lety nalákala i mě a od té doby na ni nedám dopustit. Pro někoho, kdo chce Salzu jet, může být obtížné najít nějaké informace. I proto jsem se rozhodl, že napíšu tento článek a samozřejmě, že přidám i nějaké ty fotky (těch z divočejších částí je totiž taky celkem málo… kdo by taky v takových vlnách tahal foťák, že?).

 

 

Nějaké informace pro vodáky

Pokud víte, jak ovládat loď a máte někoho zkušenějšího, kdo s vámi Salzu pojede (a třeba ji i jel v minulosti), není, čeho se bát. Důležitý je respekt, ale rozhodně nemusíte panikařit. Zkušený vodák vám řekne něco o samozáchraně, která je velmi důležitá a s tím si vystačíte. Problémem může být aktuální vodočet, ten moc na českých stránkách nenajdete, ale na těch rakouských samozřejmě ano. Tady je aktualizovaný každé dvě hodiny – 4-paddlers.com. Tento rok jsme jeli v sobotu při cca 170 cm, což je opravdu pohodový stav, kdy jsou kameny schované pod hladinou, ale nemusíte se bát žádných obřích vln. Na neděli nám zapršelo a stav byl cca 185cm. To už je trošku zajímavější. Voda teče opravdu hodně rychle, vlny jsou krásné, velké, paráda. Soutěska je podle mě „slabší“. Více vody ji trošku srovnalo a tak to byl jen rychlej průjezd. Ale cvaknout bych se tam teda nechtěl ;) Pokud vás zajímají limity, je to 150cm a míň, kdy jsou už hodně vylezlé kameny a řeka se tak stává náročnou až nebezpečnou. Od 200cm nahoru se nedoporučuje jezdit na nafukovačkách a od 250cm je řeka klasifikovaná jako nesjízdná.

 

Rozhodně nechci říct, že Salza je pro každého a po sjetí Vltavy a Berounky je dalším krokem Rakousko. To opravdu nee. Pokud vás voda baví, v lodi se cítíte jistí a necvaknete se na každém jezu Sázavy, domluvte si partu lidí, kterým věříte a vyražte si užít skvělý zážitek. Můžete se samozřejmě také zúčastnit nějakého zájezdu. Sebemrskačsky se poslední dva roky ujímám organizace, abychom se cestovce vyhnuli a mohli si program a časový plán určovat sami. Nesmím zapomenout na jeden velký rozdíl oproti českým řekám, a to sice ten, že v Rakousku na lodi nesmíte pít alkohol. A velmi doporučuju, ve vlastním zájmu, tento zákaz respektovat.

 

 

A naše partička?

Skvělá! Původně jsem chtěl jet druhý den řeku Steyr, ale jelikož ji neznám a na Salzu se mi přihlásilo pár kamarádů, co divočejší vodu nikdy nejeli, od Steyru jsem v upustil a celé dva dny jsme zůstali na Salze. A rozhodně jsme nelitovali. První den jsme si dali celý úsek. Vyjeli jsme kousek nad Wildalpen, abychom se seznámili s teplotou vody (cca 8°C) a menším houpáním a po cca kilometru nás čekala cvičná peřej, ze které je taky první serie fotek. Je to prostě Paní Vlna a sjíždět ji je super zážitek.

 

Krásná příroda okolo, čistá voda, to je Salza. Dojeli jsme s pár přestávkami (včetně spadla lžička do kafíčka ve 12ti lidech) až ke schodům a všichni se těšili na soutěsku. Pro mě je nejhezčí úsek právě ten těsně před schodama, ale i soutěska je skvělá, řeka se zúží na nějakých 5-7 metrů, proud zesílí, skály se zvednou… a jedeeeem. Na všech kamarádech bylo vidět, že si to opravdu užívají. Z šesti lodí se jen dvě cvakly. To je pěkné skóre.

 

 

Večer klasika v kempu, netřeba popisovat. Ribeye steak v podání šefkuchaře Matyho, pivka, zelená… a hlavně začalo pršet. Začalo tak pršet, že na neděli jsme měli o 15cm vody víc. Trošku mě mrzí, že jsme nejeli opět až z Wildalpenu, ale ta neděle musí být trošku kratší. Sil rozhodně vlivem soboty ubylo a taky jsme se museli dostat nějak rozumně domů. Ta vlna musela být opravdu fešácká :) Na řece nás ale čekalo tolik jiných vlnek, že jsme na tu Wildalpení rychle zapomněli. 15cm navíc bylo znát a voda tekla rychle a vlny houpaly opravdu vysoko :) Všichni už věděli, že Salza není žádný mlýnek na maso, strach vodáky opustil a druhý den jsme si užili snad ještě víc než ten první. Trošku zklamáním pro mě byla soutěska, která byla slabší… ale o tom už jsem psal. Konec keců…fotky :)

Povedlo se nám sehnat jednu GoPro kameru a video si můžete prohlédnout tady, díky Tome :) – video Salza 2012

Díky všem za úžasný víkend a projevenou důvěru (hlavně mému háčkovi)! Za rok zase, tentokrát i se Steyrem! ;)

 
[jtlMS]
 

Galerie

Další fotky jsou na mé FB fanpage.