Přemýšlel jsem, opravdu hodně :), jakým způsobem budu zveřejňovat fotky a hlavně jak budu psát články z Bornea. Napsat jeden dlouhý? Hodně krátkých? Co do nich dát? Po zhruba 10 dnech jsem to vymyslel. Zveřejním několik článků, které budou popisovat to, jak jsem fotil různé druhy zvířat na Borneu. Jeden bude o motýlech, jiný o ještěrkách atd. Dozvíte se tedy spíše takové „příběhy“ o tom, jak jsme něco našli, potkali, fotili a jak jsme se u toho potili. V textu níže se vám pokusím zhruba naznačit, co všechno jsme potkávali a na jaké články a fotky se tedy můžete těšit. Rád bych upozornil, že se moc nevyznám v tom, co jsem fotil, takže se předem omlouvám za možné faktické chyby :)

Co potkáš, to fotíš

Asi největší část pobytu byla věnovaná prostě jen obyčejnému chození po lesních cestičkách a hledání. Nejčastěji jsme samozřejmě nacházeli různé druhy hmyzu… housenky, koníky, pakobylky, brouky a podobnou havěť :) Ráno jsme se najedli, vzali jsme foťáky a prostě jsme se toulali. Co kdo našel, to fotil.

Orangutani a jiné opičky

Jeden den jsme měli naplánovanou návštěvu „rezervace“ Semmengoh wildlife center, což je místo, kam se dvakrát denně vrací volně žijící orangutani, aby si vylepšili svůj jídelníček. Kromě orangutanů jsme na svých cestách po Borneu potkali i hulmany stříbrné, kahauy nosaté a opičí zlodějky makaky. A dostali jsme se k nim opravdu blízko!

Semmengoh wildlife center

Semmengoh wildlife center

Ještěrky a hadi

Na hady jsem se hodně těšil… skoro tak moc jako na ještěrky. Petr nám povídal o tom, jak hady budeme muset strašně hledat a na svých cestách, že jich moc neviděl. Zatímco ještěři se dají fotit pár metrů od ubytování. Z Petrova vyprávění jsem nabyl dojmu, že hada potkáme, když budeme mít velikééé štěstí a ještěrky nám budou běhat po hlavách… jak to nakonec bylo, to si budete moct přečíst… později :)

Žabky

Další z témat, které bylo „slíbeno“, stejně jako třeba orangutani. Petr přesně věděl o několika lokalitách, kam když přijedeme, žáby tam budou. Jedno focení probíhalo v noci, kdy jsme si svítili umělými světly, druhé pak bylo pod vodopádem v podstatě v pravé poledne. Obě focení byla ukázkou nevhodných podmínek. Ale to, co jsem viděl, určitě stálo za to!

Motýli

Jedním slovem NÁDHERA! Rozmanitost velikostí a barev byla neuvěřitelná. Viděl jsem malé motýlky, které kdybyste potkali u nás na louce, nepřišli by vám nijak zajímaví… ale viděl jsem také motýly, kteří svou velikostí připomínali spíš vrabce. Někteří lítali jako splašení, jiní si prostě jen tak plachtili vzduchem. Těch jsem ale nafotil tak málo, že si všechny obrázky nechám do článku právě o nich.

Poděkování :)

Určitě je potřeba poděkovat všem klukům, kteří se mnou na Borneu 14 dní v kuse vydrželi. Hlavně pak Ondra Nágl (photonagl.cz), který měl někdy svatou trpělivost (více v budoucích článcích), zasluhuje velké díky! No a samozřejmě Petr Bambousek (sulasula.com), který nám byl celou cestu průvodcem.