Čím dál tím více se dostávám při úpravách fotek do stavu, kdy je pro mě mnohem cennější mít jednu fotku co nejkvalitněji, než mít více fotek, kterým něco chybí. Stává se tak, že nad jednou fotkou někdy sedím i několik desítek minut, abych vyladil veškeré detaily, které chci zvýraznit, nebo naopak potlačit. Přemýšlel jsem, co by mi mohlo při této činnosti pomoct…

Grafický tablet

Logickou volbou pro mě tedy byl grafický tablet. Počítačová myš je fajn, troufám si tvrdit, že ta má je i docela kvalitní. Ale „kreslit tužkou“ vlastní rukou bude vždy přesnější a tím pádem i rychlejší. Řekl jsem si, že si zkusím tablet koupit a uvidím. Problémem je samozřejmě výběr zařízení. Jak už to v dnešní době bývá, eshopy jsou přecpané všemi různými typy, modely a samozřejmě značkami…

 

Wacom, ale který?

Rozhodování o značce tabletu nebylo až tak těžké. Ať jsem se zeptal kohokoliv (například kamaráda ilustrátora Merlkira), vždy mi bylo řečeno, že jedině Wacom. Cokoliv jiného nemá smysl. Ok, s tím nemám problém. Ale i Wacomů je několik. Řada Bamboo je spíše pro domácí použití, zatímco řada Intuos je už profesionálním řešením. Důležitá je i velikost, která zhruba odpovídá velikostem papíru A6, A5 a A4. Samozřejmě obojím je nemálo ovlivněná i cena tabletu. Cenové rozmezí v takovém případě je 1500 – 12000 Kč. Já jsem se rozhodl, že úplné maximum, které jsem do tabletu ochoten investovat (ani nevím, zda se mi s ním bude pracovat lépe než s myší) jsou 4000kč. To výběr značně zjednodušilo.

 

Wacom Intuos 5

Wacom Intuos 5

 

Požadavky a představy

Samozřejmě to není tak, že bych si myslel, že si koupím tablet, budu malovat a fotky najednou budou lepší. Hlavní přínos, který od tabletu čekám, je zrychlení práce při lokálních úpravách. A to hlavně díky lepší přesnosti při práci s perem tabletu, oproti práci s myší. Co se velikosti týče, z několika stran mi bylo řečeno, že na úpravy mi bude stačit i nejmenší velikost tabletu (nemám totiž příliš velký monitor, jen 21 palců). Bohužel i ten nejmenší tablet z modelové řady Intuos jde s cenou přes 5000 korun. Za tyhle peníze nabízí lepší úrovně přítlaku (které neřeším, protože jsem s tím nikdy nepracoval a nevím, jaký to může mít na práci vliv), s největší pravděpodobností i lepší přesnost a více programovatelných tlačítek. Bamboo řada má 4 programovatelná tlačítka a to mi přijde víc než dost, vzhledem k tomu, že levou ruku budu mít při práci na klávesnici. Odkládat pero tabletu, abych použil tlačítka, mi přijde divné. Nově přidávaná funkce Touch, která umožňuje tablet ovládat dotykem (stejně jako třeba telefon) mi nepřijde pro mé účely nijak zajímavá. Ale časem třeba změním názor. Nejdůležitější pro mě je, abych byl pomocí pera tabletu (programovatelná tlačítka, gesta?) schopen používat stejnou funkcionalitu, jakou nabízí kolečko myši, které při úpravách efektovým štětcem v Adobe Lightroomu používám neustále.

 

Wacom Bamboo 3

Wacom Bamboo 3

 

Rozhodnutí? Poradíte?

Zatím nepřišlo. V hlavě mám tři modely. Wacom Bamboo Fun Small Pen & Touch je nejmenší verze nižší modelové řady Bamboo. Myslím, že by mým potřebám plně vyhovoval a s největší pravděpodobností si koupím právě tento typ. Další model je ten samý – Wacom Bamboo Fun Medium Pen & Touch, jen větší. No a třetí model je samozřejmě z řady Intuos – Wacom Intuos5 S Touch, který už je mimo moje finanční možnosti… ale třeba na ebay by se Intuos4 Small dal sehnat za lepší peníz.

Pokud si tohle přečte někdo, kdo se v tabletech vyzná a používá je k úpravám fotografií, rád se nechám poučit, klidně mi napište mail, nebo nechejte vzkaz přímo pod článkem.

 

Co jsem nakonec koupil?

Asi dva měsíce po publikování tohoto článku jsem zakoupil Wacom Bamboo 3 Pen & Touch a jsem spokojený :)