Toho, že firma Adobe vydala již pátou verzi programu Lightroom, si asi všiml každý, kdo se jen trošku o fotografii zajímá. Co ale nová verze oproti Lightroomu 4 nabízí? Vyplatí se ji kupovat? Upgradovat? V tomto článku se pokusím shrnout své poznatky z práce s Lightroomem s pořadovým číslem pět.

O Lightroomu obecně

Netajím se tím, že tomuto programu jsem absolutně propadl. Již více než 3 roky nepoužívám k úpravám, třídění a archivování fotek nic jiného, než Lightroom. Úpravy jsou logické a velmi lehce dostupné. Žádné velké hledání v nabídkách menu atd. Vše přehledně na jednom místě. Několik možností, jak fotky třídit a označovat (barevné štítky, hvězdičky, vlaječky, klíčová slova, kolekce) mi ušetří neuvěřitelné množství času a umožní mi tak věnovat jej pečlivým úpravám, focení… nebo třeba jen odpočinku :) Co tedy mohli autoři ještě vylepšit?


Lightroom 5 - Radial filter

Co je nového?

Určitě nebudu vypisovat všechny změny (google it), které Adobe připravilo. Pokusím se vypíchnout ty, které se mi zdají zajímavé…

Začnu něčím pro mě „slabším“, ale na kurzech se mě na tuto funkci často ptají… Healing Brush. Nástroj sloužící k retuši, který byl v minulých verzích velmi jednoduchý dostál rozšíření. Retušovat se dá tahem, už ne pouze „kolečkováním“. Což zjednodušuje práci, ale nemyslím si, že nějak rozšíří možnosti (viz ukázka). Zastávám ten názor, že pokud je na fotce něco co vám tam vadí, tak jste to vyfotili špatně :) Healing brush v nové verzi vám umožní jemně vyretušovat pleť, vyčistit oblohu od špíny na snímači… V momentě kdy se ale pokoušíte retušovat něco co je ostré, práce je těžší, změny jsou často viditelné. Pro mě je tato změna celkem neutrální, nástroj budu používat pro stejný účel jako do teď, jen práce s ním bude jednodušší. Co mi přijde trošku více užitečné, je funkce Visualize Spots, která vám jednoduše umožní zobrazit například nečistoty na snímači.

Lightroom 5 - Visualize spots

Druhá věc, kde byl opět můj zájem postaven spíše na dotazech z kurzů, je možnost vytvořit si Smart Preview. Což znamená, že Lightroom vytvoří soubor, který vám umožní na fotce pracovat (upravovat, exportovat v omezené velikosti) i když odpojíte zdrojový soubor. Což mi zní jako fajn pomůcka pro lidi, kteří používají externí disk a notebook. Na fotky, které chtějí upravovat třeba na cestě, si vytvoří smart preview a nemusí mít připojený externí disk. Smart preview by měl být DNG soubor s delší stranou 2540px. Proč ne. Video ukázka.

Další (a pro mě asi nejpodstatnější) změnou je Radial Filter. Yes!

Lightroom 5 - Radial filter

Radial Filter

Tento nástroj je přesně ten typ nástroje, který dokonale charakterizuje Lightroom. A to svou jednoduchostí. Funguje v podstatě jako efektová vinětace, kterou ale můžete na fotku umístit kamkoliv… i reverzně. Jednodušeji – na fotku umístíte kolečko a efekt bude buď všude kolem, nebo jen v něm. Kolečko může být různě velké, šišaté. A jako efekt můžete vybrat vše, na co jste zvyklí u efektového štětce. Nejlíp asi opět napoví video ukázka. A pro jistotu ještě jedna.

Ano, toho všeho se dalo dosáhnout v minulé verzi taky. Efektový štětec nebo více přechodových filtrů. Ale takhle jednoduše… nikdy. A to je přesně to, proč Lightroom používám. Rychlost a jednoduchost.

 

Další drobné změny

Zkratka „F“ už nefunguje pro fullscreen okna, ale zobrazí fullscreen fotku na celou obrazovku. Fullscreen jak jste byli zvyklí je na Shift + F. To je první věc, co mě trošku překvapila :) Zajímavá je i možnost měnit jednoduše mřížku při ořezávání fotek v modulu develop. Vychytávky u kolekcí, které ale nepoužívám. Pro fotografy architektury může být zajímavá i funkce Upright, která umí fotku rychle a jednoduše narovnat. Samozřejmě novinek je velká hromada, stačí otevřít google a hledat.

Opět video napoví více: Lightroom 5: Top 10 Hidden Gems

Upgradovat? Koupit Lightroom 5?

Cena Lightroomu 4 je cca 3200kč. Lightroom 5 stojí 130 euro, což je o cca 200kč více. Nebavíme se tedy o tom, že by programy byly cenově na jiné hladině. Pokud Lightroom nemáte a chcete si jej koupit, kupte verzi 5 (jen je o trošku náročnější na HW, než verze 4, což se může časem zlepšit). Těžší rozhodování vás čeká, pokud máte LR4. Vyplatí se upgradovat? Cena upgradu je totiž nezanedbatelných 72Euro (cca 1800kč). Stojí změny za to? Pokud si nejste jistí, rozhodně nedoporučuju zkoušet Radial Filter, tu funkci si zamilujete. Já upgradovat budu kvůli Radial Filteru a kvůli tomu, že na kurzy mi chodí lidi s novou verzí a já bych jim nebyl schopen pomoct. Kdybych ale kurzy nedělal… asi bych hodně váhal… a nakonec to kvůli Radialu koupil :)

[jtlMS]