Czech AeroPress Competition, není moc co vysvětlovat, pokud víte, co je to AeroPrees. Pokud ne, tak vězte, že se jedná o udělátko na přípravu kávy. Soutěž pořádal Jakub Hartl, můj spolužák z gymplu, ve spolupráci s pražírnou La Boheme Cafe, kde je momentálně zaměstnaný. Kromě toho se soutěž konala v kavárně, kde dělám své kurzy… tak jsem se rozhodl, že si udělám výlet do Prahy, kouknu jak se to teda vaří správně a něco u toho nacvakám.

Kávová elita

Mezi soutěžícími se objevovala jména, která jsem znal dokonce i já, úplný kafolaik. Usoudil jsem tedy, že se v Pražírně pravděpodobně slezla špička českého kávového ledovce. A když jsem pak pečlivě poslouchal moderátorku soutěže, bylo mi dáno za pravdu. Na „startovce“ se dali najít majitelé/baristé různých kaváren z Prahy, Brna, Olomouce a tuším snad i Ostravy. Zahlédl jsem i nějaké vítěze soutěže Barista roku. Trošku mě zamrzelo, že se jednalo o soutěž bez jakékoliv prezentace. Vždy tři soutěžící uvařili svou kávu a dali ji porotě na ohodnocení, ta vybrala ten nejlepší šálek a autora tím poslala do dalšího kola. Doufal jsem, že se něco dozvím a poslechnu si nějaké tipy, jak teda na ten AeroPress vyzrát, protože když pomocí něj vařím kafé já, je to na hranici pitelnosti :) Na druhou stranu, 27 soutěžících… pravděpodobně bychom byli v kavárně ještě teď, pokud by každý z nich dostal byť jen 8 minut na přípravu a prezentaci. Takhle měla soutěž velmi svižné tempo a zhruba po pěti hodinách bylo po všem :) Sláva vítězům, čest poraženým. Bohužel neznám jména, ale stupně vítězů plně obsadili soutěžící ze Slovenska… ostuda :)

Kavárna Pražírna

Při příležitosti tohoto článku si dovolím krátké hodnocení právě těch kaváren, ve kterých pořádám své kurzy úprav v Lightroomu. První z nich je pražská Kavárna Pražírna, která mi byla doporučena právě Kubou Hartlem. Příjemné prostředí a obsluha je v takovém podniku samozřejmostí a Pražírna není výjimkou. V jejich nabídce pak kromě kávy naleznete dortíky a taky něco menšího na zub – objednat si můžete panini nebo třeba gratinované brambory. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by obsluha byla neochotná, nebo dokonce nepříjemná. Zajímavostí pak je to, jak již název napovídá, že v této kavárně si praží kávu sami. Takové zrno si pak můžete koupit i domů a i této možnosti hojně využívám… jejich Panamy Bambito jsem vypil litry :) Obecně můžu kavárnu doporučit každému, kdo si chce dát fajn kafíčko téměř v centru Prahy.

Coffee Fusion

Hodnocení této kavárny možná nebude úplně objektivní… podle mě je to ten nejlepší podnik do kterého můžete zajít. NIKDY a NIKDE jsem nepotkal tak ochotnou a skvělou obsluhu jako tady. Byl jsem v různých restauracích, kde to jakože berou vážně, prolezl jsem nespočet hospod a v poslední době navštívil i několik velmi dobrých kaváren po ČR. Fusionu se nic nevyrovná. Sem by měli lidi chodit na hodiny „Obsluha 101“. Co se kávy týče, kluci ve Fusionu vaří převážně z kávy od Doubleshotu, často je mi nabízena i pražírna Has Bean. A kafé mají nepopsatelné. Nechápu co tam s tím filtrem dělají… prostě to je úžasné. Tady jsem se naučil pít kávu a pochopil jsem co to vlastně káva je. Kdybych měl něco vytknout, mohl bych zmínit absenci wifi nebo jakéhokoliv jídla. V nabídce je pouze nějaké to zobání (mandle atd.), dortíky a cheesecaky všeho druhu – opět awesomní. Ve Fusionu se sice nezacpete bagetkou, ale garantuju vám, že na jejich zákusky a kávu se sem budete vracet. Pokud říkáte „mně kafé nechutná“, zajděte si sem… pravděpodobně jste totiž ještě kafé nepili. A tady jej dostanete.

Galerie:

Facebook Fan Page – Czech AeroPress Competition gallery

Užitečné odkazy:

Pražírna výběrové kávy La Boheme Cafe
Kavárna Pražírna (Praha)
EMA Espresso Bar (Praha)
Coffee Fusion (Brno)
Projekt Mo Baristas
Filtrovaná káva

[jtlMS]