Lightroom 6 je konečně tady a než jsem se dostal k sepsání tohoto článku, samozřejmě vyšlo asi milion dalších, jak anglicky, tak česky. Zkusím tento článek tak nějak sepsat jako soubor odkazů na zajímavá videa a podívám se na nové funkce z podledu fotografa psů… takže se zaměřím na to, co zajímá mě :-)

Je super, že se v Adobe rozhodli ponechat možnost zakoupení Lightroomu jako stand alone aplikace (tj není v cloudu). Pokud se tedy setkáte se dvojím označením, Lightroom 6 a Lightroom CC, vězte, že se jedná o identické aplikace. Jakožto vlastník Lightroomu 5 jsem zakoupil jen upgrade, stálo mě to asi 2100kč (cca 75E), nainstaloval jsem program a po otevření jsem nebyl schopný najít nic nového. Dost mě to vyděsilo. Vše vypadalo stejně jako před upgradem (a hlavně před zaplacením!). Pak jsem začal koukat více a více a nějaké ty nové features se objevily.

Drobnosti

Začnu tím „nezajímavým“, kdy se sem tam objeví tlačítko, které tam dřív nebylo a tak. Co jsem si stihl všimnout, tak při importu můžete rovnou fotky přidávat do kolekcí. Lightroom umí přeložit GPS lokaci na adresu a v develop modulu při přidržení shiftu a dvojkliku na Blacks a Whites se automaticky hodnoty nastaví podle černého a bílého bodu. U redukce červených očí přibyla i funkce „Pet eye“, která umí odstranit svítící oči u zvířat. Jsou to malé kravinky, které někomu můžou udělat radost a pravděpodobně je jich v novém Lightroomu asi milion. Hodně se také mluví o využití grafické karty pro lepší výkon, ale co jsem viděl videa a sám si vyzkoušel, nemám pocit, že by došlo k nějakému zrychlení. Aspoň nedošlo ke zpomalení, což u první verze nového Lightroomu bývá obvyklé.

Redukce svítících očí u zvířat - Lightroom 6

Redukce svítících očí u zvířat – Lightroom 6

HDR a Panorama merge

To jsou funkce, o kterých se píše a mluví asi nejvíce. Lidé byli zvyklí na skládání panoramat a HDR snímků používat externí prográmky a pluginy. Nyní to nebude potřeba, Lightroom to umí sám. Označíte fotky, kliknete pravým tlačítkem a hotovo. Buď se vám fotky složí do panoramatu, nebo do HDR. Co jsem viděl a četl, tak skládání panoramat trpí na problémy s náročností na paměť, kdy skládání 10 fotek může zabrat klidně 30 minut. Snad to napraví nějaký hotfix. HDR jsem zkusil a jako jo, proč ne, tato funkce je jednoduchá, rychlá, bez složitého nastavování.

Za obrovskou výhodu obou těchto „skládaček“ považuji to, že výsledná fotka je ve formátu DNG a vy tedy máte možnost dále snímek upravovat v Develop modulu bez jakékoliv ztráty kvality.

Pěkné videjka od Julieanne Kost: Panorama merge a HDR merge

Rozpoznání obličejů

Bylo by super, kdyby to umělo rozeznávat i psy :-) to bych ale chtěl asi hodně. Funkce funguje velmi příjemně. Buď na úrovni adresářů, nebo můžete spustit prohledání celého katalogu (doporučuji nechat běžet přes noc). Jak můžete vidět na videjku níže, Lightroom nejenom rozpoznává obličeje jako takové, ale taky si je umí pamatovat a posléze vám říkat ne jen „toto je obličej“, ale „toto je Lucka“. Takže až jej naučíte, kdo je kdo, bude se vás jen dotazovat na potvrzení. Zjevně stejné obličeje pak označuje automaticky. Obličeje, které LR zná jsou pak v části „Named People“ a ty, které ještě nezná jsou v části „Unnamed People“. Nejšikovnější na tom celém mi pak přijde fakt, že jméno slouží jako klíčové slovo, podle kterého pak můžete fotky normálně filtrovat.

Rozpoznání obličejů - Lightroom 6

Rozpoznání obličejů – Lightroom 6

Vylepšení Graduated a Radial filtrů

Toto já osobně považuji za nejpřínosnější změnu Lightroomu 6. V čem vylepšení spočívá? Je to jednoduché. Dřív se nijak nedalo ovlivnit to, kde daný efekt bude… Samozřejmě, že jste sami určili, kde daný prvek na fotce použijete, ale Radial filtr prostě měl kruhový (elipsoidní) tvar a přes to nejel vlak. Nyní přibyla možnost v rámci těchto filtrů použít navíc Brush (efektový štětec) a místo, kam filtr působí si poupravit. Na obrázku níže jsem použil Graduated filter pro ztmavení pozadí (výsledná fotka je na konci článku) a pomocí nové funkce Brush jsem tento efekt odmazal ze psa.

Ukázka použití Brushe při Graduated filteru - Lightroom 6

Ukázka použití Brushe při Graduated filteru – Lightroom 6

Společně s touto změnou přišlo i drobné vylepšení samotného efektového štětce, kdy nyní můžete přetažením myší efekt (edit pin) posunout kam je potřeba. Obzvláště šikovná je tato funkce, pokud kopírujete své efektové štětce z fotky na fotku. Dřív tato možnost nedávala moc smysl, nyní si myslím, že by některým lidem mohla ušetřit strašné množství času. Opět připojuji skvělé videjko, které vydá za 1000 slov: Vylepšení graduated a radial filterů

Závěr a zhodnocení

Lightroom 6 jsem si samozřejmě koupil, abych o nových funkcích věděl a mohl odpovídat na dotazy kurzistů, kteří tuto verzi mít budou. Ale pokud bych nedělal kurzy a netoužil po Rozpoznání obličejů, HDR nebo Panorama skládání, tak bych se bez nového Ligthroomu 6 obešel. Tři funkce, které jsem jmenoval v předchozí větě jsou super, fungují dobře (snad opraví chybku u Panoramatu), takže proč ne. Ale pro portréty, reportážní, nebo svatební fotografii nevidím zásadní rozdíly. Na druhou stranu… upravil jsem v novém LR asi 5 fotek a Brush u Radial a Graduated filterů je děsně návyková věc a opět tyto dva nástroje posouvá o kus dál co se týče jednoduchosti a efektivnosti.

DSC_2662-HDR