Jak se blížilo léto, začalo to čím dál tím více vypadat, že dovolená nebude žádná nudná válečka u moře, ale spíš aktivní chození až lezení. No a k něčemu takovému potřebuje fotograf samozřejmě řádné vybavení, jehož nezbytnou součástí je i fotobatoh. Já jsem zvolil novinku na trhu – Manfrotto Off Road Hiker 30L. A hned na začátku musím přiznat, že jsem velmi spokojený.

Během článku budu odkazovat na videa, která podle mě hezky ukazují to, co já chci popsat – prostě pro lepší představu :-) Pořád se ještě necítím na to, abych natočil video vlastní.

Důležité detaily

Batoh mě již na první pohled velmi mile překvapil tím, že z něj nikde netrčí a nevisí žádné popruhy, tak jak z většiny ostatních batohů. Manfrotto totiž na batoh umístilo drobné suché zipy, které velmi chytře všechny tyto visící popruhy odstraňují. Naopak nechybí gumové udělátka na připevnění stativu, trekingových holí nebo vodítka na psa či náhubku…  Boční kapsa na mapu (já jsem tam měl i psí očkováky) mile překvapí, síťka na láhev je standard a do přední kapsy můžete nacpat třeba klíče a peněženku. Na bederáku jsou dvě kapsy, jedna voděodolná (tam jsem nosil mobil a klíč od auta) a druhá síťovaná (tam jsem měl vždycky nějakou dobrotu).

Kapes je dost, ale není jich mnoho. Neměl jsem pocit, že bych nevěděl, kde co mám. Nenapadlo by mě hledat mapu v kapse na bederáku a mobil v kapse na mapu. Prostě značka ideál a v podstatě ihned jsem si zvykl na to „co kam patří“, protože mi to přišlo tak nějak přirozeně rozvržené.

 

Manfrotto-Off-Road-Hiker-30

 

Manfrotto přidělalo na batoh jeden popruh navíc. Už od první vteřiny, co jsem viděl, jak že to má vlastně fungovat, jsem by vůči tomuto „super nápadu“ velmi skeptický. Koukněte na následujích asi 15 vteřin zde. Funguje to naprosto skvěle!!! A na běžné chození ani nepotřebujete mít popruh přes hlavu – já osobně nemám popruh na foťáku vůbec, jen malé očko a pomocí karabiny foťák připínám kam potřebuji. Tady jsem si jej (foťák) šprajcl mezi tělo (své… jakože pupek) a tento fosforový popruh (já ho mám růžový… :-/) a popruh provlékl očkem co mám na foťáku. Hotovo… Machrovina na podobném levelu jako když jezdíte na kole bez držení :) fakt super nápad.

Poslední zajímavostí jsou určitě trekingové hole, které Manfrotto dodává… mají totiž nahoře ukrytý stativový závit, takže máte monopod vždy při ruce. Zároveň vyrábí celkem lehký stativ vhodný právě na výletování – koukněte na videjko zde. Tady mě osobně odradila cena, 2300 za hole a/nebo 3300 za stativ už na mě bylo moc. Ale ty hole asi časem domů přibudou.

Asi by bylo fajn zmínit i to, že bederní pás NEjde z batohu oddělat. Některé eshopy motají dohromady obrázky z 20L verze s obrázky s 30L verze. Tento článek je o verzi větší, tj 30L a bederní pás je tam prostě napevno.

Zpracování

Použité materiály jsou pevné, plastové spony nepůsobí nijak levně, popruhy se nikde netřepí, nic nikde nečouhá ani se „nepáře“. Zipy šlapou tak, jak mají, materiál je pevný, ramení popruhy a bederní pás jsou příjemně polstrované a pohodlné… zpracováním si myslím, že je batoh opravdu výborný. Například za bederní pás jsem měl zaháknuté vodítko pro psa a ten mě celou tůru příjemně táhl. Ano, mám drobnou 13kg borderkolii, žádného tahouna, ale měl jsem volné ruce (nemusel jsem držet vodítko) a navíc mi pes ještě mírně pomáhal při cestě dopředu – bederní pás je tak dobře polstrovaný a pohodlný, že mě to nikde nijak netahalo, nedřelo ani netlačilo a přezka tak pevná, že to celé udržela.

Uvidíme, jak se na materiálech a barvě podepíše intenzivnější používání a prasácké zacházení fotografa psů :)

DSC_2035

Voděodolnost

Dnes už je voděodolné snad úplně všechno a není tomu jinak ani u tohoto batohu. Výrobce slibuje základní voděodolnost (nic měřitelného) a já ji potvrzuji :-) Batoh vydrží lehký deštík a není potřeba se obávat toho, že hned při první kapce budete mít všechno durch (ani při druhé). Nicméně při nějakém silnějším, nebo vytrvalejším dešti bych si asi nehrál na hrdinu a sáhl pro pláštěnku. Ta, pokud se nenasadí správně, tak to taky není žádná výhra (viz níže), ale při chvilce rozmýšlení funguje skvěle :-) Má dokonce suché zipy na připevnění k ramením popruhům, takže se vám nestane, že ji za chůze „sešoupete“. Opět viz videjko zde.

Co se tam vejde?

Začnu prostorem na fotovybavení. Ten je standartně polstrovaný, nijak moc, ani nijak málo. Je asi dobré zmínit, že do batohu se pro vybavení vstupuje bokem, podobně jak je zvykem například u LowePro Fastpacků, jen se to nedá otevřít úplně jako Fastpack. Celá polstrovaná část se dá z batohu vytáhnout a použít samostatně (například do většího batohu na delší výlety, či přechody?), ale i navzdory této skutečnosti v batohu drží pevně (na sucháče) a při běžném užívání se vám rozhodně nestane, že by vyjela či se jakkoliv pohnula. Toto určitě využiju, pokud budu potřebovat středně velký batoh a nebudu s sebou chtít brát foťák. Prostě vytáhnu polstrování a je to.

Do fotobatohu se vleze tělo (D800E) s nasazenou 70-200/2,8 + 2 další menší objektivy. Já jsem tam měl 35/1,4 Art + Zenitar 16/2,8, ale v klidu bych tam k tělu s teletem nacpal třeba 2x 50/1,4 Art. Přičemž si můžete vybrat, jestli budete mít nasazené tele, nebo kratší sklo, v obou případech vybavení do batohu hezky zapadne a drží. S gripem se tam D800E dá nacpat, ale je to už trošku hardcore a i zip bych řekl, že tímto trošku trpí. Na druhou stranu, na co s sebou na výlet tahat grip? Stačí náhradní baterka. Mám info od kamarádky, že D3s se do batohu vejde a není to takový nápor na zip (přecejen foťák s integrovaným gripem je o kousek menší, než D800E + grip). Pro mě osobně je tento prostor na vybavení absolutně dostačující a přiznám se, že sem tam jsem litoval, že s sebou táhnu 70-200/2,8 (ale znáte to, kdybych ji neměl, litoval bych víc :-) )

Manfrotto Off Road Hiker

Co se vejde do horní části jsem plně neotestoval v terénu, protože jsme chodili pouze na jednodenní výlety, ale… Měl jsem tam svačinu, bundu a spoustu volného místa. Doma jsem vzal svůj spacák a vyzkoušel to… Do horní části jsem dal svůj spacák v kompresním vaku. Jen aby nedošlo k mystifikaci, mám péřový Warmpeace Viking 600 (180cm), který se s běžnými spacáky z dutého vlákna nedá srovnat, sbalený je opravdu relativně malý (nedohledal jsem přesné rozměry, představte si míč na beach volejbal). Ke spacáku se do batohu vlezla ještě goretexová bunda, funkční mikina a menší svačina. Na spodek batohu (tj pod fotovybavení) se dá připevnit karimatka. V této sestavě už byl batoh opravdu narvaný k prasknutí. Na jednodenní tůry je prostor naprosto dostačující. Na vícedenní přechody bych určitě zvolil něco většího. Na nějakou víkendovku „na prasáka“ si to asi dovedu představit, ale značka ideál to rozhodně není. Každý máme úroveň komfortu jinde :-) Koukněte na videjko.

Co mi na batohu vadilo?

Tak hned jako první věc musím říct, že barva. Koupil jsem si červený batoh a jsou na něm růžové doplňky… uff. Když jsem pak při sestupu z kopce vytáhl pláštěnku, protože se na nás hnala bouřka, a zjistil jsem, že je taky růžová, chvilku jsem přemýšlel, jestli ji nasadím, či nikoliv :-) Pláštěnku jsem samozřejmě nasadil a byl jsem za to rád. Bohužel jsem ji ale nenasadil úplně dobře a o hodinu později mě čekalo nemilé zjištění. Mezi spodkem batohu a pláštěnkou vznikl nepěkně velký prostor, který se při velmi silném dešti (jako jsme třeba zažili my na horách) naplnil vodou. Nesl jsem tak s sebou 2 litry vody navíc a spodní část batohu (tj část ve které je technika) se koupala v bazénku. Nicméně je důležité dodat, že to byla moje blbost a že jsem měl přidělat pláštěnku pořádně.

Další nepříjemnou věcí je pro mě to, že batoh neumí sám státProstě jej postavíte a během chvilky žuchne na záda, nebo na předek. Z užívání batohů Lowepro Flipside 400/500 AW jsem zvyklý, že tam, kde je nechám, tam taky zůstanou – a hlavně ve stejné poloze. Toto je opravdu škoda. Vždy jsem tedy batoh opíral o stromy, šutry a tak. Je možné, že s připevněným stativem (nebo trekingovýma holema) bude batoh stát, ale neměl jsem možnost toto otestovat.

Hodnocení

Batoh je naprosto skvělý, budu jej nosit i navzdory růžové barvě :-) Je pohodlný, prostorný, výborně promyšlený a myslím že i za rozumnou cenu. Dobré batohy (nefoto) se pohybují od 1500kč nahoru. Dobré fotobatohy od 2000kč nahoru. Toto je kombinace obojího, velmi velmi kvalitní a cenovka +-3000kč je více než férová.

Díky moc Viktorovi a jeho Půjčovně fototechniky, trošku mě ke koupi batohu dotlačil, ale jsem za to rád :-)

Ačkoliv nerozumím ani slovo, toto video mi bylo velkým pomocníkem při psaní této recenze. 非常感謝 .-)