Jiný úhel pohledu

DJI Mavic Pro - Můj první dron

Pokud čekáte nějaké supertechreview dronu DJI Mavic Pro, tak určitě nečtěte dále. Běžte na Youtube nebo Google a hledejte. Pokud Vás zajímá, proč si koupil drona někdo, kdo nikdy nenatáčel video, můžete číst dál :-)

Proč zrovna Mavic?

Fotím už víc jak osm let, vystřídal jsem desítky objektivů a v batohu si nechal opravdu top kousky u kterých si můžu být jistý výsledkem. Chci aby mi každý objektiv přinášel jiný úhel pohledu. Tam, kde fotím já, nedává smysl mít 105/2,8 a 135/2, protože jsou to prostě strašně podobné objektivy. Má smysl mít například 50/1,4 a 135/2 = dva různé úhly pohledu. Já jsem ještě donedávna měl Zenitar 16mm Fisheye, Sigmu 35/1,4 Art, Nikon 70-200/2,8 VR II a Nikon 300/2,8 VR. Donedávna proto, že Nikon 70-200/2,8 VR II jsem prodal a místo něj si pořídil objektiv 28/2,2. Ale ne jen tak ledajaký. Koupil jsem objektiv létající.

O koupi dronu jsem začal uvažovat v momentě, kdy GoPro oznámilo svůj dron Karma. Na Karmě se mi líbilo hlavně to, že se jedná o kompletní systém – dron, GoPro kamera a ruční stabilizátor na záběry ze země. Navíc je Karma super skladná!!! Pár dní po oznámení Karmy ale přišla firma DJI se svou novinkou a bylo v podstatě vymalováno. DJI Mavic Pro byla jasná volba hlavně kvůli své portabilitě v jejímž stínu se Karma stává dalším prostě velkým dronem. Čím více jsem o dronech četl, tím více začínalo být jasné, že Mavic bude v mém fotobatohu. Velkou roli sehrála také technologická vyspělost Mavicu (rozuměj – zvládne s tím lítat i úplnej blb). Takže jsem ho 14. října objednal, k tomu jednu baterku navíc a čekání mohlo začít.

Každý, kdo aspoň trošku sledoval dění kolem Mavicu, ví, jaké šílenství se strhlo a že firma DJI prostě nezvládla uspokojit obrovskou poptávku po jejich novince. A asi si dovedete představit, jak moc je zajímala nějaká Česká republika :-) Nicméně mi 8. prosince zazvonil telefon a pánové z Drona.cz mi oznámili, že jim dorazilo zhruba 10 krabic a dostalo se i na mě. Sice jsem si objednal jen Mavica a baterku navíc, ale protože prý dorazily jen FlyMore Comba (tj dron, baterky, nějaké kravinky navíc, pár tisíc navíc) a samostatný dron dorazí až někdy v lednu, nebylo co řešit. Vzal jsem co bylo.

DJI MAVIC PRO – Můj první dron

A nejen první dron. Je to poprvé, co s něčím budu lítat, poprvé, co budu natáčet video, poprvé, co budu upravovat video, přidávat k němu zvuk… Uff! Je toho desně moc a přiznávám se, že je to trošku děsivé. Ve fotografii už prostě vím, jak to chodí a nemůže mě nic překvapit, ale tady? Všechno je nové, jakože úplně všechno. Asi jsem zlenivěl! Vzal jsem to tedy stejně, jako před lety s fotografováním – postupně.

Musím to dostat do vzduchu a nerozbít to

Teoreticky jsem byl velmi dobře připraven. Za ty dva měsíce čekání jsem nakoukal snad všechny videa šťastlivců, kteří dostali předprodukční kusy. Když jsem ale měl najednou v ruce vlastního Mavica, teorie mě opustila, jako vysokoškoláka na zkoušce a přišla panika :) Přečetl jsem manuál, nakoukal znovu videa Mavic Pro – First flight a pustil se do toho.

Jakože cože??? V těch videích říkali, že je to strašně easy, ale že to bude takhle jednoduché, to jsem fakt nečekal. Ta věc je dokonalá a lítá úplně sama. Zajímalo by mě, jestli se najdou tací, kteří budou používat ono klasické automobilové kdo nedělal autoškolu ve stodváce, neumí řídit. Technologie dronů jde ale dopředu a je více než logické, že se výrobci budou snažit zasáhnout mainstream… a tam je jednoduchost potřeba. Kdybych vzal do ruky něco, co není obalené senzorama, jsem si jistý, že to rozsekám na cimprcampr. Ale Mavic prostě lítal tam, kam jsem chtěl, jak rychle jsem chtěl. Awesome!

Editace videí

Úplně postupně jsem to nebral, přiznávám. Protože vím, jak moc je u fotografie důležitá postprodukce, bylo mi více než jasné, že u videa to nebude o moc jiné a tak jsem trošku předbíhal. Výběr software na úpravu záznamů mi dal dost zabrat. Prvně jsem hledal nějaké řešení zdarma. Na doporučení kolegy z práce jsem vyzkoušel HitFilm, který vypadal velmi nadějně, ale bohužel ve verzi Free nepodporuje 4K videa. Z placených programů jsem vyzkoušel Sony Vegas Pro a byl jsem velmi překvapen. Prostředí programu mě vrátilo tak o 10 let zpátky. Vůbec jsem se v tom nevyznal. No a tak jsem nakonec skončil u starého dobrého Adobe. Koupil jsem Adobe Premiere Pro a bylo vyřešeno.

Jakmile jsem začal v Premiere pracovat, zjistil jsem, že je to vlastně docela jednoduché. Prostředí Adobe aplikací znám, tahátka se tam jmenují podobně. Úprava na její nejzákladnější úrovni se podařila udělat i mně. Při exportu videa je na výběr nespočet presetů, takže i to jsem zvládl. Nedělám si iluze o tom, že moje první video je dobré, ale je to pro mě nějaký pomyslný začátek – jako když teď kouknu na své fotky psů z roku 2008 a 2016. Pokud se moje videa budou za 5-8 let od toho prvního lišit tak, jako se liší fotky, bude to dobré. Samozřejmě si trošku věřím a tak si myslím, že to bude dřív :-P

Ano, to jsem fotil já, rok 2008 :-)
Západovka z podzimu 2015

Kromě psaní blogu pořádám i kurzy pro fotografy

Kurzy fotografování psů

Během celého kurzu se střídají úseky fotografické s těmi teoretickými. Nízký počet účastníků mi umožňuje s každým probrat i individuální dotazy a problémy. Cílem kurzů je pomoci fotografům psů zdokonalit jejich snímky i schopnost ovládat svou fototechniku. Nejvíce se pak zaměřuji na estetickou stránku fotografie a snažím se, aby účastníci fotili pěkné fotky psů, ne jen fotky pěkných psů.

Kurzy Lightroom Classic

Intenzivní kurz, během kterého vysvětlím a ukážu všechny důležité funkce sloužící jak k urychlení třídění snímků, tak k jejich úpravě. Kurz je tak tématicky rozdělený do čtyř celků – import, třídění, úprava, export – během kterých odhalím celý svůj pracovní postup. Adobe Lightroom Classic není program určený jen pro úpravu fotek a jeho široký záběr velmi často fotografy odradí. Cílem mých kurzů je tuto bariéru překonat.

Individuální kurzy

Tyto kurzy jsou určeny pro každého fotografa, který má opravdu specifické požadavky. Ať už se jedná o fotografování psů, úpravy fotografií, pokročilé funkce programu Adobe Lightroom nebo konzultace vlastní tvorby. Obsah kurzu tedy budeme tvořit společně, kdy vy sami si řeknete, co byste chtěli zlepšit, nebo se naučit a já se pokusím navrhnout, jak na to půjdeme.

Obrazová kvalita

Asi nejsem kompetentní k tomu, abych porovnával kamery dronů a nedronů. Nevyznám se v tom. Nicméně Mavic umí fotit do formátu RAW a když takovou fotku budu v Lightroomu upravovat, asi se nevyhnu srovnání s mým vybavením. A moc to teda Mavicu nezávidím. Se svými 12MPX, snímačem velikosti 1/2.3” a objektivem velikosti gumového medvídka to proti Nikonu D800E s objektivem 300/2,8 jednoduché mít nebude.

ALE Mavic váží cca 800g a s náhradníma baterkama a ovladačem je to něco kolem 1,7kg. Zmiňovaná Nikon sestava váží necelých 5kg… a neumí létat, zatímco Mavic ano. Nejlepší foťák je prý ten, který máte u sebe a to je důvod, proč jsem si Mavic koupil. Kdybych koupil nějakého většího drona s lepší kamerou, asi bych jej s sebou netahal všude kam bych šel, stejně jako netahám 300/2,8. Obrazová kvalita Mavica pro mě tedy nebyla úplně zásadní. Samozřejmě jsem na videích viděl, že to není žádné bláto a umí to produkovat ostrá videa i snímky, ale dál jsem se tím nijak nezabýval. Pokud někdo umí dát na Youtube video z Mavica, které je ostré, pěkné, plynulé, atd, tak je to důkaz toho, že je to možné a já se to jen musím naučit.

Velikostní srovnání Mavicu a Nikonu 300/2,8.

Moje první video

Dron dorazil v pátek a předemnou byl volný víkend, plán byl tedy jasný – vyzkoušet Mavica. Jak už jsem psal, ovládání mě překvapilo svou jednoduchostí. Ve výsledku na tom fakt není nic složitého. Vzlet i přistání ze země easy, ovladač vás upozorňuje na jakýkoliv případný problém (překážky, silný vítr, špatný signál, prostě vše), ovládání kamery taky jednoduché. Problém je samozřejmě v tom, že každá ta část je samostatně jednoduchá, ale dohromady bych potřeboval tak tři mozky a šest rukou abych to zvládl. Ale naučím se to. Snad.

První video je tedy opravdu první, testovací. Abych si celý ten proces vyzkoušel. Už teď vím, že je to děsně návyková záležitost. Už teď taky vím, kde jsem udělal chyby i v onom prvním videu… a tak dále. Ona výzva a složitost mě asi začíná bavit, asi je to něco, co mi u fotografie v poslední době dost chybělo.

Na videu níže je občas vidět jemné zachvění obrazu. Toto je i na originálním záznamu, ale jen na tom z neděle. Na sobotních záběrech nic takového nebylo. Tak doufám, že jsem si Mavica hned první den nijak nepo*ral :-)

UPDATE 19.12.2016: Nakoukal jsem nějaká další videa na youtube a zjistil jsem, že s popisovaným problémem nejsem sám. Zkontroloval jsem znovu i záznam z prvního dne používání Mavica a i tam se problém projevil, jen jsem si ho asi v té euforii mám dronaaaa nevšiml. Provedl jsem kalibraci IMU, gimballu i reset camera settings a problém stále přetrvává. Takže jsem kontaktoval prodejce ohledně reklamace.

UPDATE 20.12.2016: Mavic je na cestě k prodejci Drona.cz. Dle slov pracovníka zákaznické podpory bude odeslán do Německa, kde je autorizovaný servis. Nevyplňoval jsem žádné reklamační dokumenty, nic. Prostě jen „pošlete to zpátky“.

Co budu natáčet?

Jsem si vědom veškerých legislativních složitostí a omezení, které se dronů týkájí. Stejně jako platím daně a používám legální software i tady se budu snažit udělat vše pro to, abych moje počínání bylo v rámci platné legislativy. Natáčet tedy budu pravděpodobně někde na samotách u lesa, učit se létat, učit se natáčet a pak se doma učit i upravovat videa a kombinovat je s hudbou.

Jakmile to ale jen trošku půjde, chtěl bych Mavica brát s sebou na dovolenou, na psí závody, na výlety a procházky a zkusit prostě zaznamenávat tyto bohulibé činnosti. Dovedu si celkem jasně představit, jaké záběry bych si dovezl z naší poslední dovolené v Dolomitech. Mým cílem bude tvořit hlavně poutavá estetická videa přírody, sem tam nějakou tu akci, co se psů týče. Láká mě zkusit natočit psí freestyle, nebo třeba závody v mushingu. Ale jak jsem psal výše, vše se bude podrobovat platné legislativě a také tomu, aby moje případné počínání nenarušilo chod oněch závodů (i když teda Juno chytala disky s Mavicem 10 metrů nad hlavou a měla to dost na salámu).