Počítač pro fotografa

Upravuju fotky i videa v Adobe programech a chci si zahrát Witcher III

Po téměř pěti letech jsem se rozhodl, že je na čase upgradovat PC sestavu, na které upravuji fotky. Nevedla mě k tomu ani tak ta práce s fotkami, jako spíše práce s 4k videem, které jsem se začal trošku více věnovat po zakoupení drona DJI Mavic Pro. Když jsem ale procházel nabídky sestav, nebyl jsem moc spokojený. Většina je orientovaná spíše na hráče. Měl jsem své vlastní požadavky a představy, ale bohužel jsem neměl dostatek znalostí a zkušeností, abych si počítač postavil sám.

Když nevíš, zeptej se

Nabízelo se několik možností. Koupit již sestavený počítač jsem nechtěl, žádná z nabízených sestav mi nevyhovovala. Koupit iMac by bylo super a věřím, že na fotografie a videa by mi sloužil velmi dobře. Ale přiznávám se, že jsem pořád trošku hráč a tak jsem chtěl mít možnost si občasně zahrát i nějaké ty hry. Navíc s iMacem bych vlastně kupoval monitor, který nepotřebuji, mám doma dvě Eiza a jsem s nimi naprosto spokojený.

Jak tedy někdo, kdo tomu prd rozumí, není spokojený s nabízenými PC sestavami a iMaca nechce, koupí ten ideální počítač? Jednoduše. Napíše email a rozešle ho na různé prodejce PC techniky. A to jsem taky udělal.

Ahoj, dobrý den,

potřebuju nový počítač. Jsem fotograf a majitel Mavica, takže na svém PC upravuju fotky (36MPx Rawy) a edituju video (4K, 60Mbps). Používám produkty Adobe – Lightroom, Photoshop a Premiere Pro. No a potřebuju něco, na čem to bude šlapat a já u toho nebudu nervit :-) Občasně si rád něco zahraju, potřebuju hrát Witchera III a až vyjde KingdomCome: Deliverance, tak to asi taky budu potřebovat hrát. Nicméně to nepotřebuju hrát na 4K Ultra super hyper detaily. Stačí mi, když to bude vypadat pěkně a pojede to plynule. Nemám 4K monitor. Vaše sestavy se mi líbí ale asi jdou přesně do kříže s tím, co chci já – tj velmi výkonný procesor + ucházející grafiku. Naprosto chápu, proč máte sestavy postavené tak, jak máte, neříkám, že jsou špatné, to v žádném případě. Říkám jen, že mně úplně nevyhovují.

Rád bych se tedy po tom srdceryvném příběhu zeptal, zda umíte/jste ochotni, mi postavit nějakou mašinku. Níže sepíšu, co mám pocit, že potřebuju a pokud jste tak dobří, jak vypadáte, tak věřím, že mi třeba poradíte, kde dělám ve výběru chybu.

  • i7 7700K + nějaký chladič, který mi to umožní aspoň o kousek taktovat
  • cca 200GB SSD, asi nepotřebuju M2
  • 16-32 GB RAM (nechám si poradit, jestli třeba 32 není overkill)
  • 2-3 TB HDD
  • v grafikách se vůbec nevyznám, ale asi za ni nechci dát víc jak 10K (pokud mi to nějak obhájíte, tak to udělám), důležité pro mě je, aby to byla grafika, která je podporovaná Adobe a budu tedy moci používat GPU akceleraci v Adobe programech
  • nějakou pěknou case, do které to půjde nacpat a uchladí to :-) líbí se mi NZXT, ale nechcu na tom žádné čmáranice, není mi 17 :-)
  • deska, zdroj
  • existují spolehlivé wifi síťovky do desktopů? mám kabel přes půl obýváku, wifi by byla komfortnější, ale jsem furt online, hraju online, koukám online… nechci nic nestabilního.
  • to celé bych rád udržel do 50000Kč.

Třešnička na dortu – šlo by to postavit tak, aby se tam na podzim dala nacpat případná i9?

S pozdravem,
Ondra Uhlíř

Tento text jsem 28. června zhruba v 17h odeslal na 4 místa (s drobnými obměnami podle toho, kam jsem jej posílal) a čekal jsem na odpovědi, rady, návrhy a nápady, se kterými jsem měl v plánu poté pracovat a vymyslet tu nejlepší kombinaci. Pokud by vás zajímalo, na koho jsem se spoléhal, tak to byl Mironet, TSBohemia, HAL3000 a portál SvětHardware.cz (to sice není přímo prodejce, ale sestavami se zabývá).

Hned den na to jsem dostal odpověď z Mironetu, kde mi poradili určitě 32GB RAM (Corsair VENGEANCE White LED 32GB, 3200MHz), protože grafické programy dnes nemají tolik společného s procesorem, jako hlavně s operační pamětí. Když jsem se doptával na detaily (nějaké testy, srovnání) ohledně toho výroku o RAM pamětech, protože jsem vůči němu byl mírně skeptický (a ty RAMky stojí 9500Kč) dostal jsem jako odpověď odkaz sem (ano, nápověda Adobe…). Procesor mi byl doporučen i7-7700K, SSD disk M2 na rychlé přesouvání dat. Grafika v původním doporučení nebyla žádná, musel jsem se doptávat dál a dostal jsem doplňují odpověď – PNY Quadro P1000, protože k nejlepšímu výkonu je u Adobe zapotřebí spousta CUDA jader. Návrh na sestavu upgradovatelnou na i9 jsem nedostal, pouze informaci, že přechod na i9 bude vyžadovat novou základní desku, ale už teď Vás upozorňuji, že cenově se k 50k nepřiblížíme. Celé PC pak zabaleno do bedny Fractal Design, i když jsem psal, že se mi líbí NZXT. Můj požadavek na rekreační hraní byl úplně odignorován.

Moc si vážím toho, že jsem vůbec nějakou odpověď dostal, protože z TSBohemia ani ze SvětHardware.cz se mi do teď nikdo neozval. Ale bohužel je to odpověď, za kterou bychom třeba u nás ve Webnode zákaznickou podporu nepochválili. Proč? Protože po obdržené odpovědi jsem měl více otázek, než předtím. Některá vysvětlení byla dost vágní (např odůvodnění RAMek za 9500Kč odkazem na nápovědu) a opomenutá grafika v sestavě… mno může se stát, jsme jen lidi, ale jako zákazník to vnímám fakt špatně.

HAL3000

Záměrně jsem zatím vůbec nezmiňoval firmu HAL3000.cz, protože jejich přístup byl trošku odlišný. Ještě před odpovědí od Mironetu jsem dostal na Facebooku zprávu ve které bylo: Zdravím, Ondro :-) Asi určitě mne neznáte (maximálně, že byste zahlédl mé jméno v Nikoňácké skupině, případně nějaké jiné). Každopádně jsem fotograf… a také shodou okolností pracuji pro HAL3000 :-) Kolega z podpory mi přeposlal email, co jste nám poslal ohledně nového PC a říkal jsem si, že Vám napíšu osobně zde, kde bude komunikace snazší a rychlejší. Pokud Vám to tedy nevadí :-) 

No a mně to nevadilo a byl jsem velmi zvědavý, co se dozvím. Hned další zpráva zněla následovně: 7700K bych v dnešní době rozhodně vynechal, ve Vašem případě je to nezajímavý procesor. Píšete o Core i9, tzn. určitě to už postavíme rovnou na nové platformě s paticí LGA 2066 a asi na šestijádru, pokud se cenově vlezeme (měli bychom). Ony i ty šestijádra mají celkem dost vysoký výkon na jádro a Lightroom ještě i mezi čtyř a šestijádrem jakž takž škáluje, tzn. bude to lepší. I na to videa. Jestli se nepletu, tak fotíte s D810, tzn. na ty RAWy to bude chtít fakt dost výkonu a 7700K už by se tam dost zadýchalo. Osobně fotím s D7200 a mám v PC Core i7-5775C a už to má občas problémy. A já jsem věděl, že jsem narazil na člověka na správném místě.

Během následujících pár hodin jsem dostal na chatu odpovědi na všechny své otázky (a některé z otázek byly opravdu hloupé). Každá odpověď byla opřená o nějaké výkonostní testy, nebo osobní zkušenost. Ptal jsem se na práci se dvěma monitory, vodní chlazení (NZXT, včetně case), vyřešili jsme ty M2 SSDčka, grafickou kartu vyhovující mým herním nárokům, wifi síťovky, prostě všechno. První návrh byl postavený na procesoru Intel Core i7-7800X, 32GB RAM a grafické kartě MSI GeForce GTX 1070. Cenově jsme se vlezli do 50000Kč (o fous, ale vlezli).

EDIT: Když jsem posílal článek pánovi do HAL3000, aby věděl, že si opravdu jeho pomoci vážím, tak mě požádal, abych opravil finální sestavu (je popsaná na konci článku), protože jsem tam měl chybně uvedeno 2x16GB RAM. Správně je 4x8GB RAM. Aby to nevypadalo, že ke čtyřkanálovému procesoru dávají pouze dva moduly RAM a tím snižují výkon. Opravdu jsem rád, že jsem si to nestavěl sám :)

Výběr procesoru

Ten večer jsem nemohl moc usnout a tak jsem ještě procházel různé benchmarky, testy, fora, blogy a snažil se přijít na to, jestli je i7-7800X opravdu dobrou volbou. Přecejen je cenově o kousek výš, než univerzální i7-7700K a na jedno jádro je nezanedbatelně slabší. Ráno jsem se probudil s tím, že i7-7800X je určitě lepší než i7-7700K, ale i7-7820X je ještě lepší. Více jader, silnější na single core, ve všech benchmarcích rozhodně výš než i7-7800X. Navíc je u 7820X nová funkce Turbo Boost Max, kterou Intel popisuje tak, že procesor sám pozná nejvýkonější jádra a ty budou moci pracovat na frekvenci až 4,5GHz. Tím se velmi přibližuje single core výkonu i7-7700K.

Někoho by mohlo zajímat, proč jsem zatím vůbec nezmínil nové procesory od Ryzenu. Je to jednoduché. Určitě jsou to skvělé procesory, ale moje vize byla jasná – upgradovatelnost. Intel je lídr a i když mu AMD trošku šláplo na patu vydáním Ryzenů, pořád byl Intel schopný se kopnout do zadku a vydat právě i7-7820X a hlavně i9-7900X. Navíc v testech si Ryzeny moc dobře nevedly právě na Adobe aplikacích.

Bohužel o kus dražší 7820X zapříčinila to, že jsem trošku ušetřil na grafické kartě a do finální sestavy se tak dostala MSI GeForce GTX 1060. Ale za tímto rozhodnutím si určitě stojím, protože primární účel počítače budou fotky a videa. Až všechno upravím, teprve tehdy si zapnu Witcher III. Ne dřív. Fakt ne!

Intel Core i5-3570

4 jádra

3.4GHz (3.8GHz Turbo)

6MB vyrovnávací paměť

Intel Core i7-7700K

4 jádra (8 vláken)

4.2GHz (4.5GHz Turbo)

8MB vyrovnávací paměť

Intel Core i7-7800X

6 jáder (12 vláken)

3.5GHz (4.0GHz Turbo)

8.25MB vyrovnávací paměť

Intel Core i7-7820X

8 jáder (16 vláken)

3.6GHz (4.3GHz Turbo)

11MB vyrovnávací paměť

Kromě psaní blogu pořádám i kurzy pro fotografy

Kurzy fotografování psů

Během celého kurzu se střídají úseky fotografické s těmi teoretickými. Nízký počet účastníků mi umožňuje s každým probrat i individuální dotazy a problémy. Cílem kurzů je pomoci fotografům psů zdokonalit jejich snímky i schopnost ovládat svou fototechniku. Nejvíce se pak zaměřuji na estetickou stránku fotografie a snažím se, aby účastníci fotili pěkné fotky psů, ne jen fotky pěkných psů.

Kurzy Lightroom Classic

Intenzivní kurz, během kterého vysvětlím a ukážu všechny důležité funkce sloužící jak k urychlení třídění snímků, tak k jejich úpravě. Kurz je tak tématicky rozdělený do čtyř celků – import, třídění, úprava, export – během kterých odhalím celý svůj pracovní postup. Adobe Lightroom Classic není program určený jen pro úpravu fotek a jeho široký záběr velmi často fotografy odradí. Cílem mých kurzů je tuto bariéru překonat.

Individuální kurzy

Tyto kurzy jsou určeny pro každého fotografa, který má opravdu specifické požadavky. Ať už se jedná o fotografování psů, úpravy fotografií, pokročilé funkce programu Adobe Lightroom nebo konzultace vlastní tvorby. Obsah kurzu tedy budeme tvořit společně, kdy vy sami si řeknete, co byste chtěli zlepšit, nebo se naučit a já se pokusím navrhnout, jak na to půjdeme.

Benchmarky

Následující odstavce jsou určeny spíše pro někoho, kdo si chce tvrzení a rady prodávajících taky trošku ověřit. V případě, že počítačům opravdu nerozumíte, asi nemá smysl abyste benchmarky procházeli. Já jsem si benchmarků a různých testů projel spoustu a nejvíce se mi líbily ty od Pudgetsystem.com, kde testují každou jednu aplikaci od Adobe zvlášť. Po očku vždy mrkněte i na výsledky Ryzenů, které jsou podle mě velmi neuspokojivé.

V testu na Lightroom vychází úplně skvěle i7-7700K, kterou bych asi doporučil každému, kdo nedělá videa. Pro běžnou práci je síla single core tak obrovská (a to nemluvím o možnosti přetaktovat), že v běžných úkonech/úpravách, tento procesor válcuje úplně všechny a v poměru cena výkon je to prostě jasná volba (mezi testovanými procesory). Intel Core i7-7820X, který jsem si vybral, je na Lightroom o kousek slabší na práci, ale při exportu/importu je to top. I proto jsem se rozhodl pro 7820X, protože práce v Lightoomu na mém stařičkém i5-3570 není až taková trága a ten případný rozdíl mezi 7820X a 7700K v opojení z rozdílu oproti i5-3570 nebudu nijak vnímat. Rychlejší export velmi uvítám.

Úplně v klidu by ale na práci v Lightroomu stačila nějaká silnější i5 (i5-6600, nebo i5-7600) v kombinaci s rychlou a dostatečně velkou RAM pamětí (16GB). Při dodržení správného workflow je Lightroom v podstatě nenáročný program, který vám poběží uspokojivě i na průměrném notebooku. Samozřejmě pokud máte po každém víkendu 5000 fotek ze svateb, nebude vám poběží uspokojivě stačit.

 

Velmi důležitý pro mě byl výkon při úpravě videa, vlastně takový hnací motor k celé té akci s kupováním PC. Momentálně mám přes 100GB 4K videí z Mavica a prostě je na svém PC nejsem schopný upravovat. Opět jsem věřil pánům z Pudgetsystem.com a mrknul na jejich test výkonu v Adobe Premiere Pro, kterou pro úpravu videí používám. Intel Core i7-7820X zde vychází jako druhý nejlepší procesor hned po i9-7900X (který je o 10000Kč dražší). Opět zmíním i7-7700K, která sice dostala konečné hodnocení špatné, ale je to hlavně proto, že má málo jader a v některých testovacích scénářích propadla (více stabilizací najednou, export videí…).
Co se her týče, hledaly se mi benchmarky trošku hůře a sem tam mi moc nedávaly smysl. Nicméně jsem zakotvil u tohoto testu od Techspot.com, který zhruba odráží to, co jsem našel na jiných stránkách. Intel Core i7-7700K je herní beast za pár peněz a i když jej Xkové Intely sem tam přeperou, tak za ty peníze se to prostě nevyplatí na hraní kupovat. Byl jsem spokojený s tím, že i7-7820X se v těch benchmarcích nijak extra nepropadala a to mi stačilo.

Velký upgrade

Nakonec by asi bylo dobré napsat jaké PC jsem měl a jaké jsem nakonec vybral a objednal. Někdy v září roku 2012 jsem koupil Intel Core i5-3750, desku MSI Z77A-G43 Intel Z77, 8GB RAM DDR3 1600Mhz (později jsem dokoupil ještě jeden modul), grafickou kartu Sapphire HD 6870 1GB GDDR5, SSD Kingston HyperX 3K – 90GB a další drobnosti, aby to celé fungovalo. S touto sestavou věřím, že by byl spokojený kdokoliv, kdo by chtěl upravovat fotky v Lightroomu a nemá zrovna 36 megapixelový foťák.

Díky velké pomoci HAL3000.cz jsem nakonec objednal počítač obsahující Intel Core i7-7820X, desku MSI X299 Raider, 4x 8GB RAM DDR4 2666MHz, grafickou kartu MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G V1, SSD Samsung 250GB HDD 850 EVO a opět nějaké další komponenty, které jsou potřeba, aby to drželo pohromadě a fungovalo :) Práci profíků z HAL3000.cz nelze nechválit. Dostal jsem full support při dotazech, PC bylo složeno, nainstalováno, otestováno a připraveno k odebrání za 4 pracovní dny od potvrzení objednávky. A když jsem si jen tak ze sportu naházel ty komponenty do košíku na eshopu CZC.cz, tak cena byla identická. Jen s tím rozdílem, že od HAL3000 jsem dostal několikahodinový support při výběru komponentů a fungující PC, z mnoha eshopů bych dostal jen hromadu krabic (konkrétně CZC.cz nabízí zdarma sestavení i otestování). Finální cena byla 55700Kč.

Ještě bych chtěl říct, že sestavit výkonnou PC sestavu za 50000Kč se může zdát jako super easy věc, protože 50000Kč je prostě strašnej ranec peněz. Ale není tomu tak. Kdybych jen namátkou zmínil drobné rozdíly, tak je to určitě třeba RAM, kdy z Mironetu mi byla doporučovaná paměť za skoro 10000Kč (pro mě úspora 3000Kč). SSD disky M2 nemají na chod Lightroomu a dalších aplikací až takový vliv a trval jsem si na 250GB (úspora až 7000Kč). Mnoho fotografů by musela mít v bedně nějaké zálohovací diskové řešení (tady si úsporu ani netroufám vyčíslit). Naopak hráči by mi řekli, že tam musím mít grafiku 1080, já jsem koupil 1060 a ušetřil minimálně 10000Kč. Nacpal jsem peníze do surového výkonu s tím, že vyměnit disk, nebo dokoupit větší, není nikdy problém.

Srovnání starého a nového PC

Zhruba dva týdny budu mít doma obě PC sestavy, jak tu starou, tak novou. Pokusím se (ale nic neslibuji) připravit nějaké srovnání v rychlosti práce. Zatím mám jen představu o tom, jak by to mělo vypadat. Velká neznámá je, jestli se mi to povede :-) Pokud ano, objeví se u mě na webu další článek.

Závěrem bych snad jen napsal to, že pokud si nevíte s výběrem PC rady, nebojte se zeptat těch, kteří tomu rozumí. Ať už jsou to vaši přátelé, nebo třeba profesionálové (asi vás nepřekvapím, když napíšu, že doporučuji HAL3000). Složit PC není hračka a pokud máte nějaké specifické požadavky, tak je to o to těžší. Řetěz je vždycky tak silný jako jeho nejslabší článek a s počítačem platí to samé. Stačí když u jedné komponenty zvolíte špatně a výkon celé sestavy může být v ohrožení.

Pokud jste se dočetli až sem, tak díky za pozornost… jdu pařit Witchera :)