Grafický tablet Wacom

Jak vybrat ten správný tablet pro úpravu fotek?
Wacom Intuos Pro S - tablet pro fotografa
K úpravě fotografií používám program Adobe Lightroom, klávesnici a myš. Předpokládám, že nejsem sám a je nás takových fotografů spousta, až bych si troufl říct, že většina. Pokud bych chtěl udělat změnu, tak se samozřejmě nabízí třeba přechod na Capture One, Photoshop, Luminar, Zoner, nebo některý z dalších programů na úpravu fotek. Já mám ale Lightroom rád a tak jsem se rozhodl, že vyměním klávesnici a myš. A aby to nebylo tak jednoduché, vyměním ji za grafický tablet značky Wacom.

Napadlo vás první proč by to dělal? nebo jaký tablet si vybral? Věřím tomu, že po přečtení tohoto článku budete mít odpověď na obě otázky a doufám, že pokud si pokládáte ještě třetí otázku: jaký tablet bych si měl(a) koupit já?, tak i v tomto ohledu budete za pár minut čtení o něco moudřejší. Jdeme na to!

Sony Alpha A7 Mark III, 1/2000 s, f/5.6, ISO 640, 400 mm (Sony FE 100-400 mm f/4.5-5.6 GM OSS), Animal Eye Focus: Ne

Wacom Intuos – které jsem testoval?

Hned na začátku musím poděkovat společnosti Megapixel, díky které jsem mohl oba tablety testovat. Pokud jste to nevěděli (já ne!), tak v Praze máme právě díky Megapixelu jedno z mála Wacom Experience Centre v Evropě. Na tomto místě jsou zapojeny všechny možné Wacom tablety můžete si je hezky pěkně osahat a vyzkoušet.

Já jsem si na testování vyžádal dva specifické modely, mezi kterými si myslím, že se bude většina fotografů rozhodovat. Mohl bych napsat něco jako tablet do 5000 Kč, ale nebyla by to tak úplně pravda. Mými favority a tedy i předmětem tohoto testování byly modely Wacom Intuos BT M za a Wacom Intuos Pro S. Ano, jsou to dvě různé řady a dvě různé velikosti. Aby toho nebylo málo, testoval jsem chování jak na Windows, tak na MacOS a do to ještě ve dvou programech – Adobe Lightroom Classic a Capture One.

Co bylo cílem testování? Tablety jsou to docela drahé, takže by byl nesmysl si jeden z nich jen tak jakože koupit a mít ho prostě proto. Chtěl jsem nástroj, který mi umožní přesnější a detailnější úpravy a to takovým způsobem aby mi zůstala zachována rychlost, kterou jsem schopný snímky zpracovávat. Úplně ideální by bylo, kdyby se ta rychlost ještě zlepšila.

Sony Alpha A7R Mark IV, 1/500 s, f/1.8, ISO 100, 135 mm (Sony FE 135 mm f/1.8 GM), Animal Eye Focus: Ano

Nevím jak vy, ale já mám dvě ruce. Když upravuju, tak v jedné držím myš a druhou mám na levé straně klávesnice a používám ji k mačkání různých klávesových zkratek a všech těch Altů a CommandKýjů. Na stůl jsem přidal tablet. Třetí ruku nemám… Takže samozřejmě jsem pustil myš a chytil pero, pustil klávesnici a chytil tablet. První (a vlastně ta největší) challenge byla na světě – nastavit to celé tak, abych nemusel pokládat pero, ani pouštět tablet.

Sony Alpha A7 Mark III, 1/1600 s, f/1.8, ISO 50, 400 mm (Sony FE 50mm f/1.8), Animal Eye Focus: Ne

Kromě psaní blogu pořádám i kurzy pro fotografy

Kurzy fotografování psů

Během celého kurzu se střídají úseky fotografické s těmi teoretickými. Nízký počet účastníků mi umožňuje s každým probrat i individuální dotazy a problémy. Cílem kurzů je pomoci fotografům psů zdokonalit jejich snímky i schopnost ovládat svou fototechniku. Nejvíce se pak zaměřuji na estetickou stránku fotografie a snažím se, aby účastníci fotili pěkné fotky psů, ne jen fotky pěkných psů.

Kurzy Lightroom Classic

Intenzivní kurz, během kterého vysvětlím a ukážu všechny důležité funkce sloužící jak k urychlení třídění snímků, tak k jejich úpravě. Kurz je tak tématicky rozdělený do čtyř celků – import, třídění, úprava, export – během kterých odhalím celý svůj pracovní postup. Adobe Lightroom Classic není program určený jen pro úpravu fotek a jeho široký záběr velmi často fotografy odradí. Cílem mých kurzů je tuto bariéru překonat.

Individuální kurzy

Tyto kurzy jsou určeny pro každého fotografa, který má opravdu specifické požadavky. Ať už se jedná o fotografování psů, úpravy fotografií, pokročilé funkce programu Adobe Lightroom nebo konzultace vlastní tvorby. Obsah kurzu tedy budeme tvořit společně, kdy vy sami si řeknete, co byste chtěli zlepšit, nebo se naučit a já se pokusím navrhnout, jak na to půjdeme.