Adobe Lightroom

Pomůžu vám s Cloudovou i Classic verzí
Vypsané kurzyLektor

Adobe Lightroom

Jak a proč používám Lightroom já? A proč byste ho měli chtít používat taky?

Díky Lightroomu velmi rychle a efektivně třídím fotografie, a to jak v desktopové verzi, tak na tabletu ve verzi cloudové. Úpravu pak provádím opravdu jen u těch snímků, které budu publikovat. Pro třídění jsou k dispozici různá kriteria – barevné štítky, hodnocení pomocí hvězdiček nebo přiřazení vlaječek. Práce s formátem RAW je dnes samozřejmostí a v Lightroomu ani nepoznáte rozdíl, jestli upravujete RAW soubor, nebo JPEG (samozřejmě kromě velkého rozdílu ve výstupní kvalitě). Stejně tak je možné se ve fotkách orientovat pomocí EXIF dat z foťáku a objektivu – použité tělo, objektiv, clona, čas, ISO… Zjednodušeně mi Lightroom umožňuje ušetřit hodně času, který pak můžu věnovat úpravám.

Během úprav se každému snímku věnuji individuálně, nejsem zastánce presetů ani hromadných úprav (ale obojí v omezené míře používám). Používám jak globální úpravy, tak lokální úpravy u kterých doznal Lightroom v posledních verzích značných změn a stal se z něj opravdu mocný nástroj, velmi podobný Photoshopu. Z lokálních nástrojů mám nejraději Radiální filtr, který mi umožňuje nenuceným způsobem například prosvětlovat tmavé objekty nebo velmi přirozeným způsobem potlačovat pozadí za hlavním objektem. Kamarádím hodně i s efektovým štětcem, nejčastěji když potřebuju zvýraznit oči. K doladění barev používám hlavně panel HSL, ale občas sáhnu i po křivkách. Možnost doostření a odstranění šumu, kterou Lightroom nabízí je naprosto dostačující pro publikaci na internetu a menší tisky.

Verze Lightroom CC, kterou mnozí považují za méněcennou, je pro mě aktuálně primárním nástrojem, který mi umožňuje pracovat na fotkách kdekoliv. Díky synchronizaci mezi zařízeními a perfektní aplikací pro iPad je cloudová verze Lightroomu velmi silným nástrojem, který mi umožňuje pracovat na cestách, v pohodlí gauče, nebo třeba ve chvílích, kdy nemám tolik času, abych zasedl na delší dobu k počítači.

Let zkušeností

Uspořádaných kurzů

Fotografů

Ondra Uhlíř

Lektor fotografických kurzů

 

Jsem fotograf přírody, hlavně tedy psů. Jsem také pořadatel kurzů a workshopů zaměřených na fotografování psů a úpravy fotografií v programu Adobe Lightroom. Mými kurzy prošlo již více než 900 účastníků a já jsem udělal vše pro to, aby byli všichni spokojení. Focení psů a psích sportů se věnuji od roku 2008.

individuální kurzy

Pro jednotlivce i menší skupinky

Ať už se máte zájem o individuální kurz nebo na kurz pro skupinku kamarádů, tak vždy hned na začátku společně sestavíme osnovu kurzu, tak aby opravdu odpovídala vašim požadavkům a kurz tak naplnil očekávání a posunul vás zase o kus dále ve vaší fotografické cestě. Cena kurzů začíná na 3500 Kč za osobu.

Lightroom CC

na počítači i na tabletu

 • Synchronizace a Adobe Cloud
 • Kompletní workflow
 • Ať už používáte Lightroom CC na tabletu, počítači nebo iPadu, ukážeme si, jak na to.
 • Jak propojit Lightroom CC s Lightroomem Classic a dostat z obou programů maximum?

Lightroom Classic

Kompletní workflow

 • Jak jednoduše a efektně upravovat fotky?
 • Jak správně importovat a exportovat?
 • Ukáži vám jak jednoduše upravit fotografie.
 • Zjistíte, jak fungují lokální úpravy a kdy je použít.
 • Díky Lightroomu ušetříte spoustu času při třídění fotek a dáte sbohem nepořádku ve fotkách.
 • Kurz je vhodný pro úplné začátečníky i mírně pokročilé.

Lightroom Classic

Pokročilé funkce

 • Pokročilá práce s lokálními úpravami.
 • Ukázky konkrétních postupů úprav.
 • Účastníci dostanou balíček fotografií k úpravám.
 • Ukázky snímků před a po úpravě včetně postupů úprav.
 • Použití Lightroomu ve spojení s externími doplňky
 • Kurz je určen fotografům, kteří Lightroom již používají a chtějí z něj dostat maximum.

Zkušenosti účastníků kurzů

Přečtěte si, s jakým pocitem odcházeli z kurzů fotografové před Vámi.
Sem tam se najde i někdo, kdo o mém kurzu napíše pár pěkných slov a já si je tady vystavím na obdiv všem dalším zájemcům. Nejdůležitější je pro mě totiž spokojenost vás – účastníků kurzu. Níže si můžete pár takových referenčních textů přečíst a pokud jste již na nějakém kurzu byli, budu rád, když mi zašlete i svůj názor na to, jak se vám kurz líbil.
Když jsem byl na Ondrově kurzu poprvé, už jsem tak trochu tušil, že to nebude naposled. Po jednodenním kurzu jsem se po roce přihlásil na víkendové focení na sněhu, z kterého jsem si odvezl nejen spoustu pěkných fotek, ale i zkušeností k nezaplacení. Letos mi i dva dny byly málo a tak jsem jel na expedici do Chorvatska, kde bylo vše parádně zorganizováno a šlapalo jak hodinky. Ať už jsem byl na jednodenní nebo vícedenních akcích, vždy jsem byl svědkem tvůrčí atmosféry, sdílné a pohodové nálady.

Prostě chodím na Ondrovy kurzy rád, protože má skvělé nápady a to mě inspiruje v mém vlastním focení.

Tomáš Stehlík

fotograf, Facebook

Na kurzy k Ondrovi se ráda vracím. Proč?

Líbí se mi, že dokáže ještě před vyfocením vidět to, co na fotce bude a toto „vidění“ předává dál. Zapomeňte na „headshot“ portréty pejsků … Jasně, jsou taky hezké, ale vy dokážete víc – dokážete zvíře zasadit do krajiny tak, aby si vzájemně slušeli a výsledek pak diváky pohladil po duši.

Líbí se mi, že i když se na kurzu sejde nováček s pokročilejším fotografem, oba odejdou s něčím navíc. Dokáže se věnovat všem, zodpovídat dotazy, dirigovat psí modely, pomoct s nastavením foťáku … a je vidět, že ho to baví. Když jdete na kurz k Ondrovi, jdete na kurz k člověku, který se svým studentům bude věnovat na 100%, který ví co učí a ví jak to vysvětlit tak, aby to bylo pochopitelné.

Líbí se mi, že dává s klidem nahlédnout pod pokličku svému postprocessu. Ještě se mi nestalo, že bych se nedozvěděla něco nového k úpravám v Lightroomu – a to už nejsem úplný začátečník.

Líbí se mi, že si vybírá psí modely, kteří jsou bezproblémoví, poslušní, krásní, a ještě mají fajn páníčky 😊

A v neposlední řadě – když odjedete z kurzu, pro Ondru to nekončí. V rámci svých časových možností je k dispozici, poradí, pomůže.

Eva Bártová

fotografka, www.eva-bartova.cz

V roce 2018 jsem se zúčastnila Ondry kurzu focení psů a následně i úprav fotek v Lightroomu. Ze všech absolvovaných kurzů, hlavně co se týče focení, jsem byla s Ondrou nejvíce spokojená. Kurzu se zúčastnilo pár lidí, Ondra měl na všechny dostatek času, aby si s každým mohl popovídat. Na kurzu byli zkušení psí modelové, kteří udělali prakticky cokoliv jsme si řekli. Ondra každému poradil, pomohl, vysvětlil co bylo potřeba.

Velké plus je Ondry báječný přístup, nadšení pro to co dělá, umění své dovednosti předat dál a v neposlední řadě i skvělá atmosféra, která na jeho kurzech vždy panuje. Všemi deseti Ondru můžu jedině doporučit, protože díky němu jsem se posunula opravdu o hodně velký kus dál. Ondro děkuju.

Adéla Tůmová

fotografka psů, Facebooková fanpage

Často kladené otázky

...aneb na co jsem už tak 100x odpověděl a nechci znovu :-)
Jak se můžu přihlásit?
Můžu s sebou vzít svého pejska jako modela?
Ne. Psy na kurz vždy zařizuji já. Hlavní důvod je to, abyste se vy, jako účastníci, mohli plně soustředit na fotografování a nemuseli řešit vašeho pejska pobíhajícího kolem.

Navíc mám již za ty roky vytipované rozené modely a modelky :-)

Jsem úplný začátečník, vadí to?
Ne. V nabídce mám i kurzy, které jsou vhodné pro začátečníky. Na takovém kurzu se dozvíte, jak funguje čas, clona, ISO, automatické ostření a zkusíte si pracovat s hloubkou ostrosti. Mrkněte na nabídku a hledejte v popisu kurzu, zda je pro Vás vhodný, či nikoli.
Jak dlouho kurz trvá?
Kurz je v podstatě celodenní. Většinou začínáme dopoledne a končíme západem slunce. Vždy samozřejmě záleží na ročním období. V létě by toto znamenalo asi 12ti hodinový kurz, takže se začíná později. Vše je vždy před kurzem předem upřesněno.
Mám jen setový objektiv, stačí to?
Není to úplně nejšťastnější řešení, ale nějak se s tím poperem. Říká se přeci, že dobrý fotograf umí udělat krásnou fotku i mobilem :-) Navíc mám pro účastníky kurzů domluvenou 25% slevu na zapůjčení techniky v brněnské půjčovně fototechniky. Mrkněte na detaily zde.
Budeme na kurzu fotky i upravovat?
Ne. Kurzy focení jsou zaměřeny opravdu jen na focení a celý čas tedy věnujeme této činnosti. Samozřejmě debata často sklouzne i k úpravám, protože je to s fotografováním velmi úzce spjato. U konkrétních fotek často dávám rady týkající se právě postprocessu.

Na každém kurzu mám iPad a během obědové pauze často dojde na jednodušší ukázky úprav v duchu „jak tuto fotku dotáhnout do konce“.

Pokud máte zájem o kurz úpravy fotografíí, tak bych Vám jeden skvělý mohl doporučit :-)

Můžu kurz někomu koupit jako dárek?
Ano, i to je možné, stačí mě kontaktovat a domluvíme se individuálně. Mám připravené dárkové poukazy.

Přihláška na kurz

10 + 6 =