Adobe Lightroom Classic CC

Vyberte si z kurzů pořádaných v Praze a Brně
Přihlašte se!Co Vás naučím?

Kurzy Adobe Lightroom

Hlavní výhody programu ve zkratce

Šetří váš čas

Díky možnosti přidávat fotkám různé atributy můžete zapomenout na dlouhé hodiny strávené nad nudným tříděním snímků. Už nikdy nebudete mít ve fotkách nepořádek.

Zaměřeno na fotografy

Nenajdete zde žádné zbytečné funkce, které by pohyb v programu činily složitým a nepřehledným. Lightroom byl vytvořený tak, aby jej mohl používat každý fotograf.

Intuitivní ovládání

Jednoduché posuvníky si hned zamilujete a zjistíte, že úpravy nejsou vůbec žádná věda. Změna bude na vašich fotkách viditelná po pár vteřinách upravování. Lokální úpravy Vám umožní vyladit i ty nejmenší detaily na snímku.

Kurz je zaměřený na práci ve verzích Lightroom Classic CC, Lightroom 6, Lightroom 5 a starší. Během kurzu nebudeme pracovat s Lightroomem CC.
V případě nejasností ve verzích mrkněte ke mně na blog, mám tam k tomuto tématu článek. Nebo mi napište :-)

Co Vás na kurzu naučím?

Importovat, třídit, upravovat a exportovat fotky. A hlavně to, jak Lightroom funguje.

Projdeme celý modul Library. Zjistíte, že katalog je kamarád a ne nepřítel. Naučíte se importovat fotografie do Lightroomu. Ukážu Vám, jak používat různé attributy ke třídění fotek. Získáte tipy a triky založené na mnoholetých zkušenostech. Podělím se o celé své workflow, díky kterému ušetříte při třídění hodiny času.

Samozřejmě největší pozornost budeme věnovat kvalitě snímku. Ukážu Vám, jak jednoduše a rychle upravovat fotografie. Poradím, jak efektně i efektivně používat lokální a globání úpravy. Vysvětlím důležitost správného exportování snímků. A díky možnosti hromadných úprav ušetříte spoustu času. To vše za 6 hodin, v příjemném prostředí a s individuálním přístupem.

Plánované kurzy

Vyberete si z nabídky plánovaných kurzů? Nebo se domluvíme na individuálu?

Zkušební verzi programu Lightroom Classic CC můžete stáhnout přímo ze stránek Adobe.
Kurz lze absolvovat i se staršími verzemi Lightroomu – v případě nejasností mě neváhejte kontaktovat.

Kdo jsem?

Je potřeba vědět, ke komu se hlásíte na kurz.

Jsem fotograf přírody, hlavně tedy psů. Jsem také pořadatel kurzů a workshopů zaměřených na fotografování psů a úpravy fotografií v programu Adobe Lightroom. Mými kurzy prošlo již více než 500 účastníků a já jsem udělal vše pro to, aby byli všichni spokojení. Focení psů a psích sportů se věnuji od roku 2008. V roce 2013 jsem se poprvé podíval do tropů a propadl fotografii přírody (takže už to nejsou jen psi). Pracuji jako manažer a konzultant v oblasti IT podpory. Jsem také pejskař a nejčastěji mě můžete potkat na dogfrisbee závodech s foťákem a pivem v ruce. Mám rád dobrou kávu, syrové maso, gin s tonikem, pivo v téměř neomezeném množství, hloupé vtípky, ještěrky, hady a svůj Nikon. Jsem pyšný majitel border kolie Juno a kdyby to jen trochu šlo, tak pořád jen cestuju, jím a fotím.

Proč používám Lightroom?

Lightroom umožňuje velmi rychle a efektivně třídit fotografie, takže úpravu pak provádím opravdu jen u těch snímků, které budu publikovat. Pro třídění jsou k dispozici různá kriteria – barevné štítkyhodnocení pomocí hvězdiček, nebo například nejjednodušší vlaječky říkající, zda je fotka „vhodná“ nebo „nevhodná“. Práci s formátem RAW nabízí Lightroom v takové podobě, že v podstatě ani nepoznám, že pracuji s RAWem (kromě velkého rozdílu ve výstupní kvalitě samozřejmě). Nemalou výhodou je také možnost přiřazovat fotkám klíčová slova, podle kterých lze snímky později vyhledávat. Stejně jako je možné se ve fotkách orientovat pomocí EXIF dat z foťáku a objektivu – použité tělo, objektiv, clona, čas, ISO… Zjednodušeně mi Lightroom umožňuje ušetřit hodně času, který pak můžu věnovat například dalšímu focení nebo sebevzdělávání :)

Já jsem se dostal do fáze, kdy díky workflow, který jsem si vymyslel, jsem schopen zkrátit čas vytřídění fotek (například z víkendové akce) na pár desítek minut. A to vše s udržitelným pořádkem a přesným označením kvality každé fotografie. Poté už stačí jen fotografie upravit a i v tom je Lightroom superrychlý, umožňuje totiž velmi jednoduše upravit více fotografií najednou. Aby ale nedošlo k omylu, neznamená to, že by Lightroom uměl jen nějaké rychlé dávkové úpravy. Mezi funkcemi naleznete i velmi chytré způsoby nanášení lokálních úprav, jako je například efektový štětec, přechodový filtr, nebo můj oblíbený radial filtr.

Očima dalších fotografů

Proč používají právě Lightroom?

Lightroom jsem začal aktivně používat, když se množství mých fotografií přehouplo ze stovek k tisícům. Díky LR dokáži vytřídit fotografie ze svateb či rodinného focení za třetinový čas než dříve a rovnou v něm provést veškeré základní úpravy než přejdu k retuším v Photoshopu.

Jan Dvořák

www.rodinny-fotograf.cz

Proč Adobe Lightroom? Poměrně jednoduchý a přehledný, obsahuje vše co potřebuji. Od importu přímo z fotoaparátu nebo z disku, třídění a práci s velkým počtem fotek, mnoho možností úprav, nástroje pro lokální práci s fotkou, až po export fotek ve skvělé kvalitě.

Anna Postnikova

www.annaphoto.cz

Lightroom jsem začala používat, protože jsem chtěla nějaký jednoduchý program, který toho hodně zvládne a kde můžu upravovat fotky ve formátu RAW. Na práci s RAWy je podle mě LR lepší než Photoshop CS. Při práci s nimi prakticky nepoznám, že upravuju RAW a ne JPEG.

Radka Vrublovská

radkavrublovska.weebly.com

Často kladené otázky

...aneb na co jsem už tak 100x odpověděl a nechci znovu :-)
Jak se můžu přihlásit?

Stačí si vybrat konkrétní kurz a vyplnit jednoduchý formulář.

Probíhají kurzy ve speciálních učebnách?

Ano i ne. Nejedná se o žádné speciální počítačové učebny, ale o zasedací místnosti, které vždy pronajímám. V Praze nejčastěji zde, v Brně pak zde.

Potřebuji vlastní notebook?

Na kurz je vhodné mít vlastní notebook. I když jsem měl na kurzu lidi bez notebooku (zapisovali si a koukali ostatním přes rameno, nebo na projektor), věřím že je lepší si vše vyzkoušet na vlastním. Nutno ale podotknout, že i beznotebookoví účastníci odcházeli spokojení.

Kolik fotek během kurzu upravíme?

Většinou jednu, ale čtěte dál :-) Kurz není zaměřený na úpravu hromady fotek pod dohledem „učitele„. Mým cílem je, abyste pochopili, jak fotky v Lightroomu jednoduše upravit a proto trávím čas vysvětlováním všech funkcí a přidávám své best practices. Výstupem z kurzu by tedy měl být člověk, který ví jak na to. Nikoliv někdo, kdo má sice upraveno 20 fotek, ale neví nic nového o možnostech postprocessu.

Mám nainstalovanou starší verzi Lightroomu, je to problém?

Ne není. Lightroom se sice vyvíjí velmi rychle, ale logika programu je neustále stejná. Já sám pracuji s Lightroomem od verze 3.

Nelze ovšem doporučit nic jiného, než zakoupení verze Lightroom Classic CC, která je nejaktuálnější. Na odkazu je možné stáhnout i zkušební 30 denní verzi.

Budu potřebovat k absolvování kurzu vlastní fotky ve formátu RAW?

Formát RAW není podmínkou, Lightroom umí pracovat jak s fotkami ve formátu JPEG, tak RAW. Vlastní fotky jsou pak v hodné hlavně pro ukázku třídění a následně úprav. Ale stačí jich klidně pět.

S Lightroomem jsem nikdy nepracoval(a)? Je pro mě kurz vhodný?

Je vhodný právě pro vás. Na kurzu se snažím hlavně o to, aby lidi pochopili logiku a kouzlo programu a nebáli se jej poté používat. Přecejen je Lightroom trošku jiný svým pohledem na věc, ale o tom až na kurzu :-)

Je ale více než vhodné si Lightroom před kurzem nainstalovat a ověřit jeho funkčnost.

Můžu kurz někomu koupit jako dárek?

Ano, i to je možné, stačí mě kontaktovat a domluvíme se individuálně. Mám připravené dárkové poukazy.

ODEBÍRAT NOVINKY

Chcete být informováni o novinkách na stránkách? Nové články, nové galerie, termíny kurzů a další zajímavosti například kolem Lightroomu či fototechniky?

Díky za přihlášení k odběru, prosím potvrďte jej v emailu jež Vám byl odeslán.