Kurzy pro pokročilé

Naučte se fotit nevšedně a originálně!
ReferenceJak kurz probíhá?

Kurz fotografování psů pro pokročilé

Jak takový kurz vlastně probíhá a pro koho je určený?

 

Staňte se fotografem!

Zrcadlovku má dnes každý, ale jen málo z těchto majitelů jsou opravdu fotografové. Fotograf umí číst prostředí, ví přesně, jak využít světlo a aktuání podmínky. Pomůžu vám stát se fotografem.

Jak na výjimečný snímek?

Aby vznikla opravdu skvělá fotka, musí do sebe zapadnout více věcí, nejen klapout závěrka. Důležité je vědět i to, jak funguje vaše technika nebo jak budete snímek upravovat a publikovat.

Zaměřeno na pokrok!

Mým cílem je, abyste díky kurzu udělali viditelný krok vpřed ve své tvorbě. Chci, aby kurz pro vás byl milníkem a vaše fotografie, pořízené po něm, byly znatelně lepší, než ty z minulosti.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen primárně pro fotografy psů a obecně zvířat, kteří už ovládli svou zrcadlovku, ale tak nějak tápou v tom, kam dál se ubírat. Pokud máte pocit, že jsou Vaše fotky fajn, ale prostě jim pořád něco chybí (nebo přebývá?), pak je tento kurz pro vás jako na míru ušitý.

Nejdůležitějším kriteriem je pak to, že vy sami chcete na svých fotodovednostech pracovat. Znáte to: když se nechce, je to horší, než když se nemůže. A opravdu to platí. Pokud na svý fotkách chcete pracovat, chcete fotit lépe, někam se posunout, jste ideálním účastníkem. Rád vás na kurzu potkám a společně vymyslíme plán, jak vám pomoci dosáhnout vašich cílů.

Reference

Chcete znát názory úspěšných fotografů, kteří prošli mými kurzy? Jsou sice dlouhé, ale stojí to za to.

Jak kurz probíhá?

Průběh všech workshopů je velmi volný a probíhá v přátelské atmosféře. Nízký počet účastníků (maximálně 4) zajišťuje dostatek prostoru na probrání veškerých potíží, které se svými fotkami máte. Většinou je kurz rozdělen na dvě části. První polovina, kdy se do toho dostáváme a seznamujeme se. Abych Vám mohl pomoci, musím vás vidět při práci s foťákem i modelem. Chci znát vaše názory na fotky, co se vám líbí, co se vám nelíbí a hlavně, čeho chcete dosáhnout. Po pauze na oběd, během které si můžeme popovídat třeba o způsobu postprocessu, následuje opět blok dlouhého focení. Během odpoledne více řešíme výslednou fotografii, její estetickou část a já se snažím pomoci vám dosáhnout požadovaných výsledků. Celý kurz trvá zhruba 8 hodin.

Nejčastěji během kurzu řeším estetickou stránku fotografie, kdy je velmi důležité eliminovat rušivé prvky na snímku, dodržovat jistá kompoziční pravidla (nebo je naopak porušovat) a samozřejmě udržet technickou stránku snímku na špičkové úrovni. Vždy se snažím z daných podmínek vymáčknout co nejvíce a ukázat účastníkům, že pěkný snímek může vzniknout i na místech, do kterých by to nikdy neřekli. Pokud na kurzu vyjde pěkný západ slunce, věnujeme se samozřejmě oblíbenému fotografování v protisvětle, siluetám, obrysům atd. Vše je na účastnících samotných a na tom, o co mají zájem.

Samozřejmě nemám žádný kouzelný proutek, jehož mávnutím z vás udělám skvělé fotografy. Je to jen o tom, jak moc vy sami budete chtít. S účastníky zůstáváme v kontaktu i po kurzu. Někdy funguji jen jako poradce při výběru nové fototechniky, ale velmi častěji pak jako konzultant výsledných snímků, jejich úprav, způsobu publikování atd. S mnohými z účastníků se pak vídáme i na různých srazech, nebo jdeme jen tak zafotit. Věřím, že někteří z účastníků by náš vztah označili i jako přátelství :-))

Portréty psů

Vyberte si z nabídky kurzů zaměřených na fotografování portrétů psů

Přihlašování na kurzy je nyní zpřístupněno na nové stránce – ZDE.

Možnost vyzkoušet profesionální fototechniku

Protože často na kurz přijdou lidé pouze se setovým objektivem a dokud nevyzkouší něco jako Sigma 50/1,4 Art, tak si nedovednou představit, jaký to může být rozdíl oproti jejich 55/5,6, domluvil jsem na mé fotokurzy slevu 25% v půjčovně fototechniky (a není nutno skládat zálohu). Objektiv pro Vás vyzvednu, na kurz jej dovezu, vy s ním budete celý den fotit a já jej po skončení kurzu opět vrátím do půjčovny. Stačí si vybrat.

Kurzy Adobe Lightroomu

Velmi často slýchám, že správný fotograf neupravuje, ale fotku vyfotí tak, aby úprava nebyla potřeba. Podle mě je to hloupost. Každá fotka potřebuje upravit a já vám poradím jak na to.

ZKUŠENOSTI ÚČASTNÍKŮ KURZŮ

Přečtěte si, s jakým pocitem odcházeli z kurzů fotografové před Vámi.

 

Před pár lety, když už jsem měla dobrou zrcadlovku, k ní pár objektivů a myslela si o svých fotkách, že jsou super, jsem nějakou náhodou narazila na facebooku na Ondrovy fotky a na ty svoje tak trochu změnila názor. Po nějaké době sledování jeho fotek přišly workshopy, tak jsem se přihlásila na kurz zaměřený na focení i úpravy fotek. Kurzů jsem nakonec navštívila několik, ať už jako účastník nebo jen jako divák, na všech je velmi příjemná atmosféra, kromě focení si člověk užije fajn den v dobré společnosti a odnese si spoustu nových poznatků a odpovědí na své fotootázky. Co se posunu po workshopu týče, troufnu si říct, že se můj fotosvět otočil o 180°. Zveřejňování jen pár nejlepších fotek místo desítek průměrných (a klidně téměř stejných) bylo jen takovým začátkem změny. Vnímání fotky jako celku, ne jen, že je tam super pejsek a co je okolo, to je jedno, snaha vybírat lepší a zajímavější místa, pracovat se světlem a zároveň také improvizovat s tím co je.

Pokrok nastal i ve zpracování fotek v Lightroomu. Nové triky, nápady a hlavně jsem se přestala “bát” a začala více upravovat. Snažím se psa na fotce zvýraznit, aby psi na fotkách měli svojí přirozenou barvu, odstranit například odraz zelené trávy na bílých chlupech. A zbytek fotky se úpravám většinou taky nevyhne. Občas je jen minimální, jindy zase větší. Osobně mi workshopy u Ondry hodně pomohly posunout se nejen ve fotografování, ale také tím, že se od té doby snažím na vlastní fotky koukat co nejkritičtěji a díky tomu se mi podařilo (doufám :D) odstranit ze svých fotografií různé menší i větší chyby.

Anna Postnikova

fotografka psů, facebook fanpage

U Ondry jsem byla na kurzu více krát a to nejen jako účastník, ale také jsem mu poskytla svého psího modela, takže vím, jak to u něj na kurzech chodí. Jsem moc ráda, že jsem sebrala odvahu a kurzu se zúčastnila. Ondra vše pochopitelně vysvětlí, poradí a pomůže. Samozřejmě, kdo se zeptá, dozví víc :) Z mého osobního pohledu mohu říct, že díky mé účasti na jeho kurzech jsem se ve fotografování posunula o hodně nahoru :)

Když mi kdokoliv napíše dotaz ohledně kurzů, vždy mu doporučím Ondru, protože vím, že ten toho naučí opravdu hodně. Své fotky má vždy dokonale ostré, propracované do posledního detailu a právě proto jsem si jeho kurzy vybrala a jsem za to ráda :)

Kristýna Kvapilová

fotografka psů, facebook fanpage

V únoru 2013 jsem jakožto nadšený amatérský fotograf neustále neuspokojený stavem svých fotografií upravovaných nohodile v ACD See, Zoneru anebo Gimpu našel pro mě přímo až dokonalý Adobe Lightroom. Rozhodl jsem se, že si vyzkouším a byl jsem z něj nadšen. Vše šlo daleko rychleji, snáze a vizuál fotografií asi o 100% lepší než to všechno předtím.

V té době jsem jako nadšený samouk hledal další možné informace o tomto (pro mě) skvělém programu, ani nevím jestli jsem hledal tutoriály anebo něco jiného, ale podařilo se mi najít Ondru Uhlíře a jeho stránky. Fotografie na jeho webu prezentované mě doslova uchvátily svým vizuálem, a řekl jsem si já bych chtěl mít taky takto krásné fotografie. Když jsem web studoval dál, našel jsem informace právě o jeho kurzech Lightroomu a fotografických kurzech, které pořádá a měl tam i fotku před a po úpravě v LR. V ten okamžik jsem byl rozhodnutý, že na jeho kurz chci jít a chci se dozvědět víc. Přesto mi ještě pár dnů trvalo, než jsem se skutečně odhodlal, že mu napíšu. Myslím, že tomu bylo někdy okolo 6. března 2013 kdy jsem se rozhoupal a Ondrovi napsal, i přesto že byl v té době na Borneu, našel si čas a odpověděl mi a připsal si mě na Brněnský kurz. O pár týdnů později jsme se setkali.

Kurz který Ondra pořádal měl jasný koncept, strukturu a informace které tam dával všem ostatním a stejně tak mě byly jasné a srozumitelné. I přesto, že on sám u sebe notebook neměl, nebylo to žádnou jeho nevýhodou, ba spíše jasně dokazoval, že celý LR už v té době má v malíku a je mu jedno zda sedí u PC anebo jen u stolku s kávou před sebou a dezertem vedle ní.

Celý kurz trval několik hodin, konal se ve velmi příjemném kavárenském prostředí. Mezi účastníky byli lidé, kteří viděli LR zcela poprvé, někteří s ním něco málo zkusili a byli tam i takový, kteří na kurz nečekali a sami doma zkoušeli s větším nebo menším úspěchem. Ondra nám na začátku všem řekl, že dneska nás tu nebude učit jak upravovat fotky k tomu, aby vypadali tak jak vypadají na jeho webu, ale že nám řekne to, jak s programem pracuje on sám, co k čemu slouží, jak s tím pracovat a zbylé pak bude na nás. Ukázal nám, co který nástroj dělá a jak to funguje, často přidal k tomu i svůj vlastní postřeh zda to používá či nikoliv. Toto vše bylo natolik zásadní, že už jen tímto se každý z účastníků na místě dokázal svou fotku zvednout nejméně o 50%. Zbylých 50% tu pak zůstalo pro každého z nás, proto abychom si sami vyzkoušeli, zda budeme ve fotce kreslit štětcemi, používat gradienty anebo něco jiného.

Já sám za sebe můžu říct, že kurz mi dal dost na to, abych dál na sobě pracoval, aby mi samotnou práci ulehčil, pomohl mi v organizaci mého nesmyslného bordelu na disku do té doby a naučil mě využívat celý program líp a efektivněji pro mě samotného. Navíc, díky tomu co tam padlo jsem v mezičase upravil svou fotku, která předtím vypadala podobně jako Ondrova fotka před, do své podoby, která vypadala jako jeho fotka po. Přitom nešlo, aby ze mě byl Ondra Jan Uhlíř Dikovský II., ale o to že člověk má rázem nové možnosti, nové představy a hlavně konečně po té dlouhé době vidí i řešení, jak dosáhnout požadovaného cíle.

Po Ondrově kurzu LR jsem se rád zúčastnil i jeho kurzu focení psů, byť já sám mám 4 kočky a psa vidím jenom na fotkách, po většinu času .. bohužel, domácí podmínky ostatních .. I zde můžu říct, že tento kurz byl pro mě velmi poučný. Neboť vidět to jak Ondra přistupuje k focení samotnému, jak hledá a volí lokace na focení, jak pracuje s modelem, byť v tomto případě psím a to jak se vždy a ochotně podělí o to všechno co ví, aby pomohl kterémukoliv účastníkovi jeho kurzu s tím, aby on sám byl spokojený, navíc a to je taky dobré, pokud vidí že něco děláte špatně, nechá Vás to udělat. Pak Vás nechá dojít na to co na tom bylo špatně a pokud to nevidíte tak Vám to řekne a poradí jak se tomu vyhnout pro příště. Ondra Uhlíř je příjemný a sympatický mladý muž, který má jasný názor, vizi a to co dělá, dělá zkrátka dobře.

Pro mě byl inspirací a sám můžu říct, že pokud bychom se nestkali, moje současná tvorba by zcela jistě nyní nevypadala tak jak vypadá dnes. Takže Ondro, jak jsem již dříve říkal, za to dík! :-)

Krásný den všem a díky, že jste to zvládli až sem do konce.

Jan Dikovský

fotograf, www.jandikovsky.cz

Často kladené otázky

...aneb na co jsem už tak 100x odpověděl a nechci znovu :-)

 

Jaký je rozdíl mezi kurzem pro pokročilé a normálním kurzem?

Na kurzu pro pokročilé se věnujeme už spíše speciálním záležitostem, konkrétním problémům a plánům, jak tyto problémy v budoucnu vyřešit. Díky nízkému počtu účastníků je zajištěn dostatek prostoru i k probrání opravdu detailních záležitostí, které začátečník zatím vůbec neřeší.

Jak se můžu přihlásit?

Stačí si vybrat konkrétní kurz a vyplnit jednoduchý formulář.

Můžu s sebou vzít svého pejska jako modela?

Psy na kurz vždy zařizuji já. Hlavní důvod je to, abyste se vy, jako účastníci, mohli plně soustředit na fotografování a nemuseli řešit vašeho pejska pobíhajícího kolem.

Navíc mám již za ty roky vytipované rozené modely a modelky :-)

Jak dlouho kurz trvá?

Kurz je v podstatě celodenní. Většinou začínáme kolem deváté ranní a končíme západem slunce. Vždy samozřejmě záleží na ročním období. V létě by toto znamenalo asi 12ti hodinový kurz, takže se začíná později. Vše je samozřejmě před kurzem předem oznámeno.

Bude moje technika dostačující?

Samozřejmě záleží na tom, co máte. Říká se sice, že dobrý fotograf umí vyfotit skvělou fotku čímkoliv, ale pokud se budeme bavit o opravdu skvělém snímku i po technické stránce, je potřeba být na to dobře vybaven :-) Takže setové objektivy nejsou úplně nejvhodnější záležitostí.

Pro účastníky kurzů mám domluvenou 25% slevu na zapůjčení techniky z www.pujcovnafototechniky.cz.

Budeme fotky na kurzu i upravovat?

Ne, kurzy focení jsou zaměřeny opravdu jen na focení a celý čas tedy věnujeme této činnosti. Samozřejmě debata často sklouzne i k úpravám, protože je to s fotografováním velmi úzce spjato. U konkrétních fotek často dávám rady týkající se právě postprocessu.

Pokud máte zájem o kurz úpravy fotografíí, tak bych Vám jeden skvělý mohl doporučit :-)

Můžu kurz někomu koupit jako dárek?

Ano, i to je možné, stačí mě kontaktovat a domluvíme se individuálně. Mám připravené dárkové poukazy.

ODEBÍRAT NOVINKY

Chcete být informováni o novinkách na stránkách? Nové články, nové galerie, termíny kurzů a další zajímavosti například kolem Lightroomu či fototechniky?

Díky za přihlášení k odběru, prosím potvrďte jej v emailu jež Vám byl odeslán.