Naučím vás fotit psy

Od začátku až do konce
Co se naučíte?Kdo jsem?

Portrét, pohyb, úpravy

Série tří navazujících kurzů zaměřených na fotografie psů

Koncept navazujících kurzů jsem postavil na základě vlastní zkušenosti a toho, jak jsem se učil fotit já. Začínal jsem od základů a focení statických portrétů. Fotky jsem na začátku skoro neupravoval. Až jsem pochopil a zautomatizoval si ovládání zrcadlovky, pomalu jsem přešel k focení pohybu. Teprve poté jsem si začal hrát se silnějšími úpravami, protože jsem věděl, čeho chci na snímku dosáhnout. Nesnažil jsem se úpravami zachraňovat špatný snímek, prostě ho smažu a příště vyfotím lépe.

Aranžované portréty

Fotografování portrétů je ideální způsob, jak si zautomatizovat ovládání fotoaparátu. Máte dostatek času na výběr místa, nastavení expozičních hodnot i doladění kompozice.

Psí sporty

Do focení pohybu vstupuje velmi nepříznivý prvek – náhoda. Je nezbytné znát dokonale možnosti své fototechniky a specifika sportu, který fotíte. Díky tomu tento prvek náhody minimalizujete.

Úprava fotografií

Stejně, jako se bez soli nedá vařit, tak se bez úprav nedá publikovat. Nevěřte nikomu kdo vám tvrdí opak. Úprava fotografie je nezbytným krokem k perfektnímu snímku.

Co všechno se naučíte?

Aranžovat, fotit, reagovat, tvořit, upravovat, publikovat

Na prvním kurzu probereme výběr vhodné fototechniky pro fotografování portrétů. Převážnou většinu dne budeme věnovat samotnému focení portrétů, správnému výběru místa pro fotografii, práci s přirozeným (proti)světlem i práci s odraznou deskou. Vyzkoušíme si práci s různou hlobkou ostrosti, složité světelné podmínky, kde bude nutné používat kompenzaci expozice a u toho všecho zkusíme myslet na celou fotografii, nejen na pejska na ní. Zaměříme se na to, abyste dokonale chápali svůj foťák a uměli ho ovládat. Nápomocni nám k tomu budou dlouholetí, perfektně vycvičení psí modelové.

Druhý kurz proběhne na dogfrisbee (nebo agility) závodech, kde budeme mít k dispozici celý den dostatečné množství závodníků. Probereme jak teorii správného nastavení fotoaparátu (hlavně autofocusu), tak důležitost výběru vhodné fototechniky, která může být u focení pohybu rozhodujícím prvkem mezi technicky dobrou fotkou a fotkou na smazání. Budeme experimentovat s expozičním časem i hloubkou ostrosti. Samozřejmě většinu dne budeme věnovat focení.

Náplní kurzu úprav fotografií bude opět nezbytná teorie, výběr vhodného software, monitoru i počítače. Ale stejně jako u kurzů focení i zde bude hlavní praxe. Účastníci si na kurz donesou své vlastní fotografie (ideálně z předchozích kurzů focení) a ty budeme upravovat a ladit tak, aby byly dotažené do posledního detailu a připraveny pro tisk, nebo publikaci online.

Všichni účastnící dostanou na konci každého kurzu materiály shrnující ty nejdůležitější informace. Po absolvování tří navazujících kurzů budete odcházet s komplexními znalostmi týkající se focení psů, budete umět ovládat svůj fotoaparát, budete chápat jak funguje a tyto pravidla budete umět ohýbat ku vlastnímu prospěchu.

Přihlášení na kurz

Fotografování portrétů (květen – Praha)
Fotografování psů v pohybu (květen / červen – vybrané dogfrisbee / agility závody)
Úprava fotografií (červen – Praha)

Cena kurzu: 6900 Kč

Možnost vyzkoušet profesionální fototechniku

Protože často na kurz přijdou lidé pouze se setovým objektivem a dokud nevyzkouší něco jako Sigma 50/1,4 Art, tak si nedovednou představit, jaký to může být rozdíl oproti jejich 55/5,6, domluvil jsem na mé fotokurzy slevu 25% v půjčovně fototechniky (a není nutno skládat zálohu). Objektiv pro Vás vyzvednu, na kurz jej dovezu, vy s ním budete celý den fotit a já jej po skončení kurzu opět vrátím do půjčovny. Stačí si vybrat.

Kdo jsem?

Je potřeba vědět, ke komu se hlásíte na kurz.

 

Jsem fotograf přírody, hlavně tedy psů. Jsem také pořadatel kurzů a workshopů zaměřených na fotografování psů a úpravy fotografií v programu Adobe Lightroom. Mými kurzy prošlo již více než 500 účastníků a já jsem udělal vše pro to, aby byli všichni spokojení. Focení psů a psích sportů se věnuji od roku 2008. V roce 2013 jsem se poprvé podíval do tropů a propadl fotografii přírody (takže už to nejsou jen psi). Pracuji jako manažer a konzultant v oblasti IT podpory. Jsem také pejskař a nejčastěji mě můžete potkat na dogfrisbee závodech s foťákem a pivem v ruce. Mám rád dobrou kávu, syrové maso, gin s tonikem, pivo v téměř neomezeném množství, hloupé vtípky, ještěrky, hady a svůj Nikon. Jsem pyšný majitel border kolie Juno a kdyby to jen trochu šlo, tak pořád jen cestuju, jím a fotím.

Často kladené otázky

...aneb na co jsem už tak 100x odpověděl a nechci znovu :-)

 

Jak se můžu přihlásit?

Stačí si vybrat konkrétní kurz a vyplnit jednoduchý formulář.

Probíhají kurzy ve speciálních učebnách?

Ano i ne. Kurzy fotografování samozřejmě probíhají venku. Úpravy potom v zasedací místnosti s projektorem (nebo velkoplošnou obrazovkou) v Praze.

Potřebuji vlastní notebook?

Na kurz úprav je potřeba mít vlastní notebook s nainstalovaným programem na úpravu fotografií (ideálně Lightroom Classic, ale poradíme si i s jinými).

Budu potřebovat k absolvování kurzu vlastní fotky ve formátu RAW?

Ideální bude si na kurz úprav vzít fotografie z předchozích dvou kurzů. Formát RAW je pro účel úprav vhodnější, ale popereme se i s JPEGem.

Neupravuju v Lightroom? Je pro mě poslední kurz vhodný?

Ano je, zaprvé bude určitě prostor k rychlokurzu užívání Lightroomu a zadruhé je v podstatě jedno v čem budete upravovat (pokud to nebude malování :-)). Zoner i Photoshop jsou fajn programy, které nám umožní udělat všechny úpravy, které budeme potřebovat.

Můžu kurz někomu koupit jako dárek?

Ano, i to je možné, stačí mě kontaktovat a domluvíme se individuálně. Mám připravené dárkové poukazy.

ODEBÍRAT NOVINKY

Chcete být informováni o novinkách na stránkách? Nové články, nové galerie, termíny kurzů a další zajímavosti například kolem Lightroomu či fototechniky?

Díky za přihlášení k odběru, prosím potvrďte jej v emailu jež Vám byl odeslán.