Víkendový kurz focení psů a úpravy fotografií

Naučte se fotit a upravovat fotky psů za tři dny v Jizerských horách

Víkendový kurz focení psů a úpravy fotografií

Naučte se fotit a upravovat fotky psů za tři dny v Jizerských horách

Cílem kurzu bude komplexní zvládnutí fotografování portrétů psů a následné úpravy snímků. Celý prodloužený víkend budeme fotit vycvičené a zkušené psí modely. Datum i lokalita jsou vybrány tak, abychom šli co nejvíce naproti štěstíčku a užili si focení pozdního podzimu a všeho co k němu patří, ať už to budou ranní mlhy, podzimní měkké světlo nebo déšť. Po západu slunce se pak budeme věnovat úpravám a diskuzím nad snímky.

Důraz bude kladen hlavně na pochopení problematiky nastavení fotoaparátu, práci s hloubkou ostrosti, výběr vhodného místa pro focení, správnou kompozici a celkový příjemný estetický dojem z finální fotografie. Pokud bude potřeba, pomůžeme si k tomu odraznou deskou nebo nějakým umělým světlem. Budeme se ale hodně snažit, abychom našli ideální a zajímavé místo a využili při tom hlavně přirozené světlo. Pokud nám bude přát štěstí, zafotíme si i v protisvětle při východu a západu slunce.

JIZERSKÉ HORY

25. - 28. října 2024, 8900 Kč

Začneme seznámením a úvodní teorií v pátek v podvečer. Celý sobotní a nedělní den bude věnován fotografování (vstávání na východ slunce a focení až do západu). Večer se zaměříme na úpravy fotografií. Pondělní dopoledne buď  profotíme (a opět se pokusíme vstát na východ slunce, nebo ranní mlhy) nebo opět zasedneme k notebookům a budeme upravovat. Po pondělním obědě se vydáme do svých domovů.

V okolí ubytování se nachází lesy plné krásných cestiček, vodní plochy, vodopády a nespočet skalních útvarů, takže možností na různé typy fotografií budeme mít nepřeberné množství. Stravovat se budeme částečně v restauracích (obědy), částečně klasicky svačinkovat během focení a přímo na našem ubytování budeme mít k dispozici plně vybavenou kuchyni s jídelnou (na snídaně a večeře). Jídlo, doprava ani ubytování není zahrnuto v ceně kurzu (cena za ubytování na společné chatě bude 1500 Kč/osoba). 

Kurz bude fyzicky náročný, celé dny budeme venku, během dne ujdeme 5 – 15 km kopcovitou krajinou. Bude více než vhodné mít kvalitní oblečení a obuv (ideálně nepromokavé).

Cena kurzu je 8900 Kč a kurz je určen pro maximálně 6 fotografů, aby bylo zajištěno dostatek prostoru pro individuální diskuze, řešení problémů atd.

PROČ KURZ U ONDRY?

Přečtěte si o mně pár slov, ať víte ke komu se na kurz hlásíte

Jsem otec dvou dětí a v posledních letech se zájmově věnuju cyklistice, poznávám tak krásy nejen České republiky ze sedla svého gravel biku. V práci se podepisuju jako Delivery manažer a své podnikatelské touhy si naplňuji na našem eshopu Dogfitness.cz.

Dřív jsem hodně fotil a ostatní lidi focení učil. Pořádal jsem spousty kurzů focení psů a úprav fotografií. Mými kurzy prošlo více než 1000 fotografů a já jsem udělal vše pro to, aby byli všichni spokojení. Focení psů a pořádání workshopů jsem se aktivně věnoval 15 let. V roce 2013 jsem se poprvé podíval do tropů a propadl fotografii divoké přírody. No a v roce 2023 jsem si přiznal, že už na to prostě nemám čas a tak trošku jsem to pověsil na hřebík. Ale svou Sonku a pár objektivů jsem si nechal.

Mám rád dobrou kávu a těstoviny na téměř jakýkoliv způsob, ještěrky, hady, svoje kolo... a samozřejmě svou ženu Verču a naše děti Adama a Medu :) Kdyby to jen trochu šlo, tak pořád jen cestuju, jím, jezdím na kole a fotím... je toho hodně, ale snažím se to kombinovat. 

Profesionální fototechnika

Vyzkoušejte si to nejlepší na trhu

Protože často na kurz přijdou lidé pouze se setovým objektivem a dokud nevyzkouší něco jako Sigma 50/1,4 Art, tak si nedovednou představit, jaký to může být rozdíl oproti jejich 55/5,6, domluvil jsem na mé fotokurzy slevu 25% v půjčovně fototechniky (a není nutno skládat zálohu). Objektiv pro Vás vyzvednu, na kurz jej dovezu, vy s ním budete celý den fotit a já jej po skončení kurzu opět vrátím do půjčovny. Stačí si vybrat.

ZKUŠENOSTI ÚČASTNÍKŮ KURZŮ

Přečtěte si, s jakým pocitem odcházeli z kurzů fotografové před Vámi

Kurzů focení psů u Ondry jsem se účastnila opakovaně a z každého kurzu jsem si odnesla něco nového. Na kurzech vždy panuje pohodová atmosféra, Ondra se každému velmi trpělivě věnuje a vysvětlí vše i do těch nejmenších detailů. Úžasní psí modelové splní téměř každé přání, které si člověk vymyslí a jejich majitelky se vždy snaží vyjít fotografovi vstříc, pokud je to jen trochu možné.

Moc se mi líbí Ondrův přístup k focení – od výběru místa, správné kompozice, po finální úpravu s citem k fotografii, ale jako největší přínos vidím to, jak dokáže vše předat dál. Ondra vás prostě naučí odejít již z místa focení s pocitem, že máte „TU“ fotku, pro kterou jste přišli a už od první chvíle co ji vyfotíte se těšíte na její úpravu a předání majiteli pejska. Na kurzech se totiž neučíte „jen“ fotit, ale naučíte se najít správné místo, správné světlo, vytvořit tu pravou kompozici, nechat si postavit psa do správné pozice a to jsou vše věci, které jsou pro získání krásné fotky stejně důležité, jako nastavení foťáku.

V neposlední řadě mi pak Ondrovi kurzy velmi pomáhají udržet si motivaci a vždy se na ně budu ráda vracet.

Daniela Urbanová

fotografka psů, facebook fanpage

Před pár lety, když už jsem měla dobrou zrcadlovku, k ní pár objektivů a myslela si o svých fotkách, že jsou super, jsem nějakou náhodou narazila na facebooku na Ondrovy fotky a na ty svoje tak trochu změnila názor. Po nějaké době sledování jeho fotek přišly workshopy, tak jsem se přihlásila na kurz zaměřený na focení i úpravy fotek. Kurzů jsem nakonec navštívila několik, ať už jako účastník nebo jen jako divák, na všech je velmi příjemná atmosféra, kromě focení si člověk užije fajn den v dobré společnosti a odnese si spoustu nových poznatků a odpovědí na své fotootázky. Co se posunu po workshopu týče, troufnu si říct, že se můj fotosvět otočil o 180°. Zveřejňování jen pár nejlepších fotek místo desítek průměrných (a klidně téměř stejných) bylo jen takovým začátkem změny. Vnímání fotky jako celku, ne jen, že je tam super pejsek a co je okolo, to je jedno, snaha vybírat lepší a zajímavější místa, pracovat se světlem a zároveň také improvizovat s tím co je.

Pokrok nastal i ve zpracování fotek v Lightroomu. Nové triky, nápady a hlavně jsem se přestala “bát” a začala více upravovat. Snažím se psa na fotce zvýraznit, aby psi na fotkách měli svojí přirozenou barvu, odstranit například odraz zelené trávy na bílých chlupech. A zbytek fotky se úpravám většinou taky nevyhne. Občas je jen minimální, jindy zase větší. Osobně mi workshopy u Ondry hodně pomohly posunout se nejen ve fotografování, ale také tím, že se od té doby snažím na vlastní fotky koukat co nejkritičtěji a díky tomu se mi podařilo (doufám :D) odstranit ze svých fotografií různé menší i větší chyby.

Anna Postnikova

fotografka psů, facebook fanpage

Asi jako každý amatérský fotograf jsem dlouho řešila otázku, zda vůbec nějaký fotografický kurz absolvovat. Z dnešního pohledu až po zbytečně dlouhé době, kdy jsem napůl obdivně a napůl v depresi sledovala práci mých oblíbených fotografů, mne velká nespokojenost s výsledky mého vlastního fotosnažení donutila přiklonit se k názoru, že jsem dospěla do bodu, přes který se prostě už vlastními silami nemůžu dostat. V dnešní době poměrně palčivý problém „u koho“ jsem zvládla vyřešit poměrně rychle. Vybrala jsem si Ondru Uhlíře, jehož tvorbu velmi ráda sleduji. Vím, že klade velký důraz jak na kvalitu technickou, tak na kvalitu obsahovou a je mi taktéž velmi blízký jeho způsob postprodukce.

Zbývalo zvolit typ kurzu a naskytl se další problém: věděla jsem, že mezi pokročilé se řadit rozhodně nemůžu, na druhou stranu jsem se bála investovat do kurzu pro začátečníky – bála jsem se, že se třeba již nic nového nenaučím. Mé obavy se naštěstí ukázaly jako absolutně liché. Kurz byl uveden krátkým společným povídáním o technice a dále už se nám Ondra věnoval převážně individuálně na základě naší práce v průběhu kurzu.

the-dog-in-lavenders-1200

K dispozici nám bylo hned několik zkušených a velmi ochotných psovodů, kteří špičkově zvládají své psy a mají již s Ondrovými kurzy dlouhodobější zkušenost. Fotograf-začátečník má tudíž čas na to, aby se mohl plně a v klidu věnovat svým problémům s nastavením fotoaparátu či vymýšlením kompozice. Také záměrná rozmanitost psích plemen byla velmi příjemná a člověk si mohl vyzkoušet záludnosti focení například psa černobílého, či psa, který má kvůli délce chlupů neustále zastíněné oči. Během dne jsme také vystřídali několik zajímavých míst, která měl Ondra už předem dobře otypovaná a tudíž se neztrácel čas s „nazdařbůh“ přesuny.

Kurz je sice zaměřen poměrně úzce, ale poznatky z něj člověk bez větších problémů aplikuje v nejrůznějších odvětvých fotografie. Skvělá je i možnost zprostředkovaného zapůjčení a vyzkoušení si nejrůznější fototechniky. Velmi oceňuji a považuji za dosti nadstandardní také i péči, kterou svým kurzistům Ondřej věnuje v době po absolvování kurzu (pomoc s výběrem fotoaparátu, rady ohledně úprav fotografií…).

Ondřej Uhlíř je ten vzácný typ člověka, ve kterém se snoubí všechny tři důležité prvky: umí, ví a umí předat. Jeho kurzy nelze než doporučit.

dsc_1857-1200

Veronika Dvořáková

fotografka psů, facebooková stránka

U Ondry jsem byla na kurzu více krát a to nejen jako účastník, ale také jsem mu poskytla svého psího modela, takže vím, jak to u něj na kurzech chodí. Jsem moc ráda, že jsem sebrala odvahu a kurzu se zúčastnila. Ondra vše pochopitelně vysvětlí, poradí a pomůže. Samozřejmě, kdo se zeptá, dozví víc :) Z mého osobního pohledu mohu říct, že díky mé účasti na jeho kurzech jsem se ve fotografování posunula o hodně nahoru :)

Když mi kdokoliv napíše dotaz ohledně kurzů, vždy mu doporučím Ondru, protože vím, že ten toho naučí opravdu hodně. Své fotky má vždy dokonale ostré, propracované do posledního detailu a právě proto jsem si jeho kurzy vybrala a jsem za to ráda :)

Kristýna Kvapilová

fotografka psů, facebook fanpage