Helios se mi dostal do rukou v podstatě náhodou. Chtěl jsem si koupit Primoplan 58/1,9 pro jeho nezaměnitelná kolečka (spíše kroužky). Ale cena Primoplanu je zbytečně vysoká a já jsem si ani nebyl jistý, jestli zvládnu manuálním sklem fotit. Narazil jsem na Honzu Dvořáka, který zrovna tou dobou prodával Helios 58/2…

Praktická úskalí

Jako první věc je potřeba uvést redukce. Pokud si koupíte Helios, bude mít buď závit M39 nebo M42. Můj má M39. Takže abych jej nasadil na svého Nikona, bylo potřeba z ebay od asijských kamarádů objednat dvě redukce. M39 > M42 a pak M42 > Nikon F mount. Dohromady to vyšlo tak na stovku, nepamatuju si přesné ceny. Takže objektiv je nasazený na těle, co teď? .) Manuální ostření je jasný, stejně jako manuální nastavení clony. K čemu je ale ten třetí kroužek? Můj Helios funguje tak, že nejprve jedním kroužkem nastavíte clonové číslo a pak musíte ještě fyzicky zaclonit dalším kroužkem (neděje se to tedy automaticky při exponování, jak je zvykem u jiných skel). Pak teda zaostříte a cvak :)

Při ostření to má ještě jeden háček (asi aby toho nebylo málo) a to sice ten, že pokud jste si koupili M42 > Nikon F mount redukci bez optického členu, tak vám objektiv zaostří maximálně na vzdálenost cca dvou metrů (přesné číslo opět nevím). Pokud chcete ostřit dál, je potřeba zakoupit redukci s optickým členem (která je o trošku dražší, stála mě asi 70kč, opět ebay). S touto redukcí můžete ostřit i na nekonečno, takže už vám opravdu nic nebrání v tom vyrazit lovit krásné snímky. Jen ta co jsem koupil já se dost nepěkně podepsala na kvalitě výstupu. Takže pokud to jde, fotím bez redukce. Možná časem koupím novou, nebo udělám nějaké srovnávací testy. Všechny fotky v tomto článku jsou focené bez optické redukce.

Proč Helios?

Na začátku jsem sice psal, že jsem Helios koupil náhodou, ale pokud bych to měl uvést na pravou míru, tak jsem se čirou náhodou dozvěděl o existenci něčeho, jako je Helios. Po nakoukání snímků tímto objektivem pořízených už to nebyla žádná náhoda ale zcela jasný záměr. Helios jsem chtěl kvůli schopnosti dělat pěkná kolečka v bokehu, dělat jich hodně a navíc dodávat fotkám vjem kruhového pozadí. To jsem prostě musel mít. Bokeh tohoto objektivu je opravdu nezaměnitelný (hlavně na fullframe), práci s protisvětlem podle mě zvládá na jedničku. Někomu by mohl vadit flare efekt, který já, v takové podobě v jaké jej prezentuje Helios, beru jako výhodu tohoto skla, nikoliv nevýhodu. Navíc mě velmi mile překvapila ostrost a kresba i na plnou díru. Za 900kč, paráda.

NOVÝ ČLÁNEK O TOMTO OBJEKTIVU

který jsem sepsal jako reakci na stále se opakující dotazy.

Helios, Helios a zase ten Helios

Helios není označení právě jednoho objektivu, je to značka, stejně jako třeba Nikon, nebo Canon. Objektivů nesoucí toto označení je tedy velké množství. A abych pravdu řekl, někdy je to i dost zmatečné zjistit, jakou verzi vlastně máte :) Já jsem se to, jaký typ tohoto objektivu vlastně mám, dozvěděl teprve nedávno. Je to Helios 44, první verze, 13 lamel, 58mm f/2. Pokud vás zajímají další typy tohoto objektivu a rozdíly v nich, doporučuju googlit. Pro rychlou představu složitosti značení a množství typů stačí kouknout sem, jedná se jen a pouze o značení objektivů s ohniskovou vzdáleností 58mm a clonou F2: camerapedia.wikia.com. Paráda, že? Seznam různých druhů objektivů (dle ohniskové vzdálenosti a světelnosti) pak můžete nalézt zde: http://en.wikipedia.org/

Závěrem

Helios určitě zůstane v mé brašně. Možná 58/2 vyměním za 85/1,5 verzi, která mě láká o trošku více (mám raději delší ohniska). Ale je potřeba říct, že tento objektiv v sobě skrývá opravdu hodně muziky za docela málo peněz. Pokud máte rádi kolečka a ještě vám z nich není na blití, tak si Helios kupte a až vás omrzí, prodáte ho. On se vždycky najde někdo, kdo to bude chtít taky zkusit.

Pokud chcete vidět další snímky vzniklé použitím Heliosu, můžete pokračovat například do mé galerie.

Užitečné odkazy:

Petr Šedý a jeho stránky věnované starým objektivům s bajonetem M42 a M39
Facebooková FanPage věnovaná fotkám focených objektivy s bajonetem M42
Camerapedia.wikia.com – stránka o objektivech 58/2 značky Helios
Wikipedia.org – přehled různých objektivů značky Helios
Vlákno na mflenses.com věnované objektivům značky Helios

Sdílejte tento článek s přáteli:

ODEBÍRAT NOVINKY

Chcete být informováni o novinkách na stránkách? Nové články, nové galerie, termíny kurzů a další zajímavosti například kolem Lightroomu či fototechniky?

Díky za přihlášení k odběru, prosím potvrďte jej v emailu jež Vám byl odeslán.