Nikon D850

Opravdu je potřeba na takový foťák psát recenze?

Zkusili jste si někdy zajít do prodejny fototechniky a jen stát a poslouchat otázky kupujících? Ne? Zní to nějak takto: Noo, já hodně fotím akci, tak potřebuju aby to bylo rychlý. Víte, mně jde hlavně o obrazovou kvalitu, čím víc megapixelů, tím líp. Potřebuju frame rate, nemůžu si dovolit nic promeškat, takže ať to pořádně kropí. A po každé takové otázce přijde od prodávajícího něco jako: Aha, takže to se přesuneme sem, tady máme… Canon 7D II, Nikon D600, 45MARK D545SONY648…bla bla bla…  Kdo se v tom má vyznat, že? Naštěstí se někdo kopl do zadku a udělal foťák, který je odpovědí na všechny otázky. Zapomeňte na všechny čísla, zapamatujte si jen a pouze jedno: 850.

Foťák na všechno

Počkej, počkej, počkej… jakože fakt na všechno? Čekám, čekám, čekam… jo, na všechno. Pro ty, co přesně neví, tak Nikon D850 je fullframe zrcadlovka, která má 45MPx, AF systém shodný s D5 a D500 (ano, zatím ten nejlepší na trhu), tj 153 AF bodů, 55 volitelných, 99 křížových (a ty křížové jsou i na krajích!), 7sn/s (s gripem 9sn/s), úžasný hledáček (nemá interní blesk, takže je tam zase o kus více místa), výklopný dotykový displej, možnost natáčet videa ve 4K bez ořezu (takže je využitý celý snímač, žádný crop = široká ohniska se skvělou dof), ISO od strašně málo až po strašně moc, … a tak dále a tak dále.

A teď mi řekněte, komu z Vás, by takový foťák nevyhovoval? Už jsem totiž nějaké negativní ohlasy na D850 četl a přiznávám, že jsem je moc nechápal. Přečtěte si ten odstavec nahoře ještě jednou, ano ten, kde píšu, co všechno ten foťák umí. A teď si představte, že někdo řekne: podle mě fakt posrali ty sloty na karty. (Promiň Honzo!!! Byl to nejlepší příklad, který jsem slyšel. Jsme furt kamarádi? :-*)

Nikon D850, 1/2500s, f/4.0, ISO1600, 500mm (Nikkor 500/4 AF-S VR)

Ano, určitě by se dalo vylepšit mnoho dalších věcí. Vlastně by to vůbec nemusela být zrcadlovka, ale nějaký hybrid. Ano, mohla by mít 11 snímků za sekundu, ne jen devět. Ale nalijme si čistého vína, kdy nám fotografům některý z výrobců dal foťák, který skvěle ostří, v podstatě na něm neexistuje šum, bez gripu je lehký a fotí fajnových 7 snímků za sekundu (což uspokojí nejednoho fotografa) a když s sebou chcete tahat grip, tak devět. Je pro vás 45 Mpx moc? Na D850 si můžete přepnout na menší varianty RAW souboru (ano, RAW, ne jen JPEG) a fotit tak do 25Mpx RAWu ve full frame. To všechno se skvělou ergonomií ověřenou několika předchůdci. Takový foťák tady ještě nebyl a já tleskám, protože podle mě je to překonání takové té éry kurvítek (alá 3,5 sn./s, chybějící funkce v menu a tak dále).

Jak se fotí s D850?

Tak, konec plkání. Nesnažil jsem se o žádný laboratorní test a vlastně ani moc o žádné technické snímky, protože by to pro mě mělo hodnotu na nějaké teoretické úrovni. Potřeboval jsem si zafotit tak, jako kdybych fotil svým foťákem. Nikon D850 jsem měl tři dny na závodech, kde běhali psi sem a tam, takže bylo co fotit. Když zrovna neběhali psi, nasadil jsem Sigmu 135/1,8 Art a fotil portréty hrajících si dětí. A jak se mi s Nikonem D850 fotilo? Technikálie stranou, není potřeba se opakovat… fotilo se mi skvěle, protože to prostě fungovalo. Měl jsem absolutně minimální odpad, co se neostrosti týče. Hledáček je nádherně velký, vidíte v něm fakt všechno, ergonomie je skvělá (jsem na ni zvyklý, jen mi chyběl grip, který v té době ještě nebyl dostupný), není co vytknout.

Foťák se mi povedlo nastavit téměř identicky jako mou D800E. Fotím na prioritu clony, kdy ukazovákem měním clonu (přední otočný volič) a palcem ostřím (AF-ON) a měním ISO (zadní otočný volič). Kompenzaci expozice dělám pomocí stisknutí tlačítka kompenzace a točením zadního voliče. Ostřící body posouvám křížovým voličem a tlačítkem uprostřed křížového voliče buď resetuji AF bod na střed, nebo při prohlížení fotek zoomuji na 1:1 zobrazení pro kontrolu ostrosti. Při focení samotném snad nedělám žádnou další věc. Jediný rozdíl oproti D800E, na který se mi velmi těžko zvykalo je to, že přibylo tlačítko ISO a z menu zmizela právě možnost nastavit si ISO na zadní otočný volič, kde je nyní automaticky kompenzace expozice.

 

Nikon D850, 1/2000s, f/4.0, ISO3200, 500mm (Nikkor 500/4 AF-S VR)

Vyvážení bílé foťák měřil parádně (používám automatiku a zbytek ladím v editoru), fotky byly přirozenější, než z D800E už po vyfocení. Můj foťák je na automatiku dělá všechny takové mdlé. Tady u D850 jsem měl náhled bližší realitě, což bylo příjemné. Chvilku jsem se pral s měřením expozice. Měl jsem pocit, že to fotí nějako tmavě, ale samozřejmě problém byl v nastavení jasu displeje, takže jsem si ho srovnal +- podle histogramu pár fotek a najednou bylo vše v pořádku, foťák měřil přesně tak, jak jsem byl zvyklý z D800E, tj velmi intenzivně se vyhýbá přepalům, fotku vyfotí spíše tmavší (používám celoplošné měření). Ale s tím dynamickým rozsahem, jaký D850 má a s tím, jak moc se dá z fotky vytáhnout v RAWu, je to přesně to nastavení měření expozice, které chcete.

Pokud bych si měl jakože fakt na něco postěžovat, tak je to fakt, že 500mm a 45Mpx je něco, kde už přestávají fungovat moje zautomatizované návyky na hlídání si expozičního času. S mou D800E a 300/2,8 vím, že 1/1600s je v podstatě naprosto bezpečný čas, který stačí na zmražení většiny triků při dogfrisbee. Teď jsem musel fotit na 1/2000 a spíše na 1/2500, abych měl podobné procento ostrých záběrů.

Dotykový displej je super návyková věc a člověk si fakt rychle zvykne na prohlížení fotek jako na mobilu švihem prstu a když k tomu přidáte možnost přiblížení na 1:1 pomocí dvojkliku, tak je to fakt pecka. Fotí se s tím skvěle, nemám co bych tomu foťáku vytknul. Chci ho :-)

Nikon D850, 1/1600s, f/4.0, ISO2500, 500mm (Nikkor 500/4 AF-S VR)

Kromě psaní blogu pořádám i kurzy pro fotografy

Kurzy fotografování psů

Během celého kurzu se střídají úseky fotografické s těmi teoretickými. Nízký počet účastníků mi umožňuje s každým probrat i individuální dotazy a problémy. Cílem kurzů je pomoci fotografům psů zdokonalit jejich snímky i schopnost ovládat svou fototechniku. Nejvíce se pak zaměřuji na estetickou stránku fotografie a snažím se, aby účastníci fotili pěkné fotky psů, ne jen fotky pěkných psů.

Kurzy Lightroom Classic

Intenzivní kurz, během kterého vysvětlím a ukážu všechny důležité funkce sloužící jak k urychlení třídění snímků, tak k jejich úpravě. Kurz je tak tématicky rozdělený do čtyř celků – import, třídění, úprava, export – během kterých odhalím celý svůj pracovní postup. Adobe Lightroom Classic není program určený jen pro úpravu fotek a jeho široký záběr velmi často fotografy odradí. Cílem mých kurzů je tuto bariéru překonat.

Individuální kurzy

Tyto kurzy jsou určeny pro každého fotografa, který má opravdu specifické požadavky. Ať už se jedná o fotografování psů, úpravy fotografií, pokročilé funkce programu Adobe Lightroom nebo konzultace vlastní tvorby. Obsah kurzu tedy budeme tvořit společně, kdy vy sami si řeknete, co byste chtěli zlepšit, nebo se naučit a já se pokusím navrhnout, jak na to půjdeme.

Představení Nikonu D850

Celé se to nějak semlelo a v podstatě velkou náhodou se stalo, že mi v emailu přistálo pozvání na jednu z předváděček Nikonu D850. Za tuto pozvánku patří mé díky firmě Fotolab.cz. Pro mě to byla premiéra na takové akci, takže jsem nažehlil košili, zajel autem do myčky a vyrazil směr Praha do fotoateliérů v nějaké hale 11… Uff, když jsem dojel do průmyslové zony, zaparkoval a na nějakém hnusném baráku viděl nalepenou A4 se šipkou a nápisem D850, mělo mě to varovat. Hned za vchodem jsem se jal použít pánské toalety, na které když jsem vstoupil, tak jsem málem vrhnul… no, pokračoval jsem tedy dál ve sledování nalepených A4 papírů s magickým označením D850.

Nákladní výtah, hrozné zvuky, šesté patro, divnej smrad, omlácené zdi a dveře s nápisem, jak jinak než, D850. Vstoupil jsem a v ten moment jsem si připadal jako hlavní hrdinové serie Narnia. Prošel jsem do jiného světa, do světa světel, vůní, usmívajích se lidí, objektivů a osmsetpadesátek. HALA 11 fotostudio, je opravdu krásné místo, dokonale se hodící k představení takového skvostu, jakým nový Nikon D850 bezesporu je.

Nikon D800E, 1/160s, f/1.8, ISO800, 35mm (Sigma 35/1,4 Art)

Součástí předváděčky kromě oficiálního povídání byly i přednášky dvou ambasadorů Nikonu, kteří dostali novinku k vyzkoušení předem. Velmi příjemný a kultivovaný projev Dana Vojtěcha o srovnání D810 a D850 (hlavně teda srovnání ISO…) vystřídala neřízená střela v podobě Petra Jana Juračky, který zmiňoval hlavně funkce kolem timelapse a skládání fotek s posunutou hloubkou ostrosti.

Akce se nekonala ve fotoateliéru jen tak… na místě bylo připraveno několik setů, takže jsme si mohli vyfotit motorkáře, nevěstu, baletku… přímo na místě byla taky možnost si nafocené snímky vytisknout na nějaké nabušené Fomei tiskárně. Prostě parádní akce se skvělou kávou, na které si nikdo nevšiml, že jsem si to celé fotil objektivem Sigma. A jestli si toho všimli, tak taktně mlčeli, protože věděli, že je to skvělý objektiv :-)

Nikon D800E, 1/160s, f/1.8, ISO800, 35mm (Sigma 35/1,4 Art)

Nikon D800E, 1/25s, f/1.4, ISO200, 35mm (Sigma 35/1,4 Art)

Kvalita výstupu

Fakt tohle píšu? Jako fakt si opotřebovávám klávesnici kvůli něčemu takovému, jako je polemika nad kvalitou výstupu Nikonu D850? A vy to jakože čtete? Co čekáte? Je to prostě úžasné. I vzhledem k tomu, s jakými objektivy jsem tělo testoval, nejde napsat nic jiného. Pokud vás zajímá třeba porovnání výstupů na různé hodnoty ISO, mrkněte na blog Dana Vojtěcha, který tam pár srovnávaček má (například toto…).

Pro mě, jako člověka, který fotí Nikonem D800E nebyl ten skok tak velký, přesto jsem byl více než překvapený. Hlavně tím výkonem na vyšší hodnoty ISO. Vždycky, když se zvyšuje rozlišení, tak tohle je takový velký strašák, ale tentokrát se opravdu konalo jak navýšení rozlišení, tak vylepšení výstupů na vyšší hodnoty ISO. A i v případě, kdy jsem zkoušel fotit do menšího RAW (tj 25Mpx, foťák nabízí i možnost 12Mpx), tak vlastně kromě toho, že se jednalo o menší rozlišení, nebyl v kvalitě žádný okem pozorovatelný rozdíl. S RAW souborem se dalo dobře pracovat v editoru, vytahovat detaily ze stínů. Najednou se z toho prostě stal plnohodnotný 25Mpx foťák.

Nikon D850, 1/2000s, f/1.8, ISO64, 135mm (Sigma 135/1,8 Art)

Závěrem

Rozhodně neříkám, že Nikon D850 je tak dobrý, že bude fotit za vás. Každý, kdo kdy vzal do ruky foťák, tak ví, že takhle to nefunguje. Neříkám ani, že pomyslný Nikon D900 (whatever) nemůže přijít, protože na D850 není co zlepšovat. Vždycky je co zlepšovat a dovedu si představit třeba stabilizovaný fullframe snímač, protože v létě jsem chvíli fotil na Olympus OM-D E-M1 Mark II a to, co tahle mašinka ztrácí na čipu, tak dohání svou software (a vlastně i hardware) výbavou. Nikon D850 je jednooká digitální zrcadlovka se vším, co k tomu patří a to s tím dobrým i zlým. Je skvělá, ale velká, fullframová, ale těžká… mohli bysme se přestřelovat donekonečna. Je to DSLR a dle mého názoru momentálně ta nejlepší DSLR, jakou můžete koupit. Jsou to takové dva foťáky v jednom. Jen teda pokud budete používat ten 45Mpx, tak počítejte s investicí do pořádného počítače :-)

Chcete si Nikon D850 vyzkoušet?

Opět jsem využil služeb brněnské Půjčovny fototechniky, které tímto převelice děkuji za možnost zafotit si Nikonem D850 hned v den oficiálního uvedení do prodeje v ČR a následně pak fotit celý víkend Mistrovství ČR v dogfrisbee tímto úžasným foťákem.